Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porażki i sukcesy poznańskiej kultury 2010

Lilia Łada
Lilia Łada
Odpadnięcie z walki o tytuł ESK 2016 i koncert Stinga – to najważniejsze wydarzenia kulturalne minionego roku w Poznaniu.

Najważniejsze – ale na szczęście nie jedyne, bo mimo wszystko w kulturze w minionym roku całkiem sporo się działo. Niestety, dominowały jednak zjawiska negatywne.

Poznańska Burza Kulturalna, bo pod takim hasłem wystartował Poznań w walce o ESK 2016, już od początku budziła wątpliwości środowisk twórczych w Poznaniu – i jak się okazało, były to wątpliwości uzasadnione, bo program przygotowany przez stolicę Wielkopolski został oceniony bardzo źle i uznany za mało konkretny i profesjonalny.

Do Poznania nie przeniósł się ostatecznie festiwal Camerimage, na co liczyli fani kina. Sprawa rozbiła się o budowę centrum festiwalowego, którego chcieli organizatorzy festiwalu, a którego miasto nie było w stanie im wybudować. Rozmowy zakończyły się fiaskiem.

W marcu ostatecznie okazało się też, że nie będzie festiwalu Rock in Rio. Organizator koncertu, firma Better World, nie gwarantowała Poznaniowi trzech kolejnych edycji festiwalu - a to oznaczało, że firma mogłaby się wycofać z organizacji festiwalu, a miasto zostałoby z kosztami.

Bezsprzecznie mocną stroną poznańskiej kultury był zawsze festiwal Malta. Ale w tym roku i on wzbudził wątpliwości, głównie za sprawą koncertu finałowego, którego gwiazdą ogłoszono Tercet Egzotyczny.

Rok 2010 to także rok zniknięć w kulturze, i to na naprawdę dużą skalę. Przede wszystkim z krajobrazu kulturalnego Poznania zniknęła awangardowa galeria Inner Spaces w atmosferze oskarżeń i pretensji do miasta.

Zniknęło też kino Malta, któremu miasto miało znaleźć inną siedzibę – miał nią być Dom Tramwajarza i dawne kino Amarant – ale do dziś nic nie wiadomo w tej sprawie. Zniknął również Golem, rzeźba  słynnego artysty Davida Cernego z powodu opieszałości urzędników – na szczęście tylko tymczasowo i tylko między drzewami, teraz już rzeźba stoi na właściwym miejscu. Na stałe natomiast z ulicy Fredry zniknęła Kama Kuik i organizowane przez nią co roku Imieniny ulicy Fredry. Powody? Finansowe.

Jeszcze wprawdzie nie zniknął, ale biorąc pod uwagę stan techniczny zniknie wkrótce barak – siedziba teatru Strefa Ciszy. Tu także nic nie słychać o nowej siedzibie, a propozycja przygotowana przez zespół teatru utworzenia miejsca pracy dla teatrów alternatywnych upadła z powodu braku środków.

Swoją cegiełkę do znikania dołożyło też... Ministerstwo Kultury. Ta szacowna i wydawałoby się kompetentna instytucja zapomniała o umieszczeniu Poznania na kulturowej mapie Polski.

Bezsprzecznie największym kulturalnym, ale także marketingowym sukcesem minionego roku był koncert Stinga na otwarciu Stadionu Miejskiego w Poznaniu.

Z pewnością możemy być też dumni ze zwycięstwa Marii Mileńko w konkursie na plakat promujący Dzień Europy. 2010 to także rok, w którym Poznań na zdjęciach uwiecznił też znakomity fotografik Ryszard Horowitz. Plon jego pracy można było oglądać na placu Wolności, a z czasem pojawią się także na wydawnictwach promocyjnych miasta.

Sytuację ratuje też jak zawsze Polski Teatr Tańca, który jak co roku przyciągnął setki miłośników tańca z całej Europy na Dancing Poznań 2010, bo tak od tego roku będą się nazywać Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego i towarzyszący im Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca.
Trudno przy okazji nie wspomnieć o tym, że PTT przestał wreszcie być bezdomny, choć nie zawdzięcza tego ani władzom miasta ani województwa. Stałą siedzibą PTT jest  Aula Artis uroczyście otwarta w gmachu WSNHiD.

Jak zwykle jasnym  punktem na kulturalnej mapie Poznania był festiwal Ethno Port 2010 w duecie z KontenerArt. Doskonale wypadła też kolejna edycja festiwalu  Animator - święta kreskówek nie tylko dla dzieci.

Całkiem nieźle udała się też Noc na Śródce, nabiera wykazu i urody powstające przy Kaponierze Centrum Designu, które ma być kolejnym symbolem Poznania. Poznaniowi przybyło też kolejne kino studyjne: nosi nazwę Orbis Pictus.

Rok 2010 to także rok 100-lecia Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dzięki koncepcji obchodów wymyślonej przez dyrektora Michała Znanieckiego poznaniacy przez cały rok mogli podziwiać najlepsze spektakle z całego kraju, po bilety na nie ustawiały się kolejki, a całość zwieńczyła fascynująca i niezwykła wystawa „100 lat Teatru Wielkiego”, którą można oglądać w Muzeum Narodowym.

Poznaniowi przybyła także nowa galeria – galeria Abnormals przy ulicy Wronieckiej. Można w niej obejrzeć dzieła szokujące, kontrowersyjne, ale z pewnością na najwyższym poziomie artystycznym. Ale czy zaliczyć ją do sukcesów czy porażek poznańskiej kultury?  To już każdy musi ocenić sam.

Czy poznańska kultura w 2010 roku wypadła gorzej czy lepiej niż w latach poprzednich? Z pewnością nie są z jej stanu zadowoleni poznaniacy, zwłaszcza ci, którzy kulturą się zajmują. Postanowili oni stworzyć Sztab Antykryzysowy dla poznańskiej kultury. Rok 2011 zapowiada się więc jako rok batalii o kulturę. Czy skutecznej? To się dopiero okaże.

Czytaj też:
TOP 10: Najchętniej czytane i oglądane na MM Poznań w 2010 r.

Zobaczcie, które artykuły, blogi i filmy wideo opublikowane w minionym roku cieszyły się największym zainteresowaniem.

Poznańskie Hity i Kity 2010 - wybierz z nami, zgłoś swoją propozycję!

Koniec roku to jak zwykle czas podsumowań. Pomóżcie nam wybrać najlepsze i najgorsze wydarzenia mijających 12 miesięcy.

Sportowe podsumowanie 2010 r. w Poznaniu

Miniony rok zdominowały mistrzostwo i awans do 1/16 LE Lecha oraz otwarcie Stadionu Miejskiego, ale czy to był udany rok dla sportu?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto