Na terenie rezerwatu na Morasku odnaleziono kolejny meteoryt. Waży aż 271 kg i jest większy nawet od tego, którym UAM chwalił się w 2012 r.

To pozostałość po deszczu meteorytów jaki spadł tu 5 tys. lat temu. Poznańskie meteoryty są bardzo młode w porównaniu z innymi na świecie. Te w Kanionie Diablo, czy w pobliżu półwyspu Jukatan mają po kilkadziesiąt milionów lat. Szczęśliwymi znalazcami rekordowego meteorytu są dwaj poznaniacy Andrzej Owczarzak oraz Michał Nebelski, którzy poszukiwaniem meteorytów zajmują się zawodowo.

– To nie był przypadek. Meteorytów szukamy od lat. To rekordowe znalezisko poprzedziły miesiące żmudnych poszukiwań, badania ziemi wykrywaczem metalu metr po metrze – opowiada Andrzej Owczarzak.

Odkrycia dokonano latem zeszłego roku, ale znalazcy dopiero teraz pochwalili się nim publicznie. Kilka miesięcy trwało czyszczenie głazu z kosmosu z tzw. zwietrzeliny, czyli naleciałości, które narosły już na Ziemi.

– Meteoryt wyjątkowo ściąga bowiem inne pierwiastki z otoczenia i się nimi okłada – tłumaczy Andrzej Owczarzak.

Ile wart jest meteoryt i jak jego odnalezienie wpłynęło na dotychczasową wiedzę naukowców z UAM? O tym przeczytasz w artykule w serwisie Plus:

Sensacyjne odkrycie na Morasku. Poszukiwacze z Poznania znaleźli rekordowo wielki meteorytMężczyzna znalazł meteoryt - zobacz wideo:

źródło: TVN24/x-news.pl.

POLECAMY:

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?
Pisz do nas na: poznan@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebookuPOLECAMY:

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!