Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potrzebna krew, aby ratować ludzkie życie

Jakub Przybysz
Potrzebna krew
Potrzebna krew Archiwum
Od kilku tygodni lekarze i placówki zdrowotne apelują do krwiodawców o pilną pomoc. W regionalnych centrach krwiodawstwa brakuje krwi do ratowania ludzkiego życia i zdrowia. Niedobory w jej zapasach obserwuje się też w szpitalach na terenie całego regionu.

Jak się okazuje, największe trudności z pozyskaniem krwi występują właśnie w okresie letnim. Wówczas wzrasta zapotrzebowanie na poszczególne grupy. Jakie tym razem są potrzebne?
-_ Każda! Niezależnie od częstości jej występowania. Największe zapotrzebowanie jest oczywiście na najczęściej występującą, czyli A Rh+. Z drugiej jednak strony najrzadziej spotykana grupa AB Rh- pomimo najmniejszego na nią zapotrzebowania musi stanowić bezpieczne rezerwy, aby nie zabrakło jej dla ratowania życi_a - informuje Urszula Bak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Obornikach.

Kto może zostać krwiodawcą? Do oddawania krwi zachęcane są osoby w wieku 18 - 65 lat o wadze co najmniej 50 kilogramów. - Oddać krew może każdy, kto spełnia następujące warunki. Po pierwsze, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykonano u niego akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miał wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych oraz w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie był leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi - mówi Urszula Bak.

Krwi nie może oddać natomiast osoba odbywająca karę pozbawienia wolności oraz w okresie 12 miesięcy po opuszczeniu zakładu karnego, osoba, która przebywała w Afryce Środkowej i Zachodniej oraz Tajlandii, kobiety ciężarne, po porodzie przez tyle miesięcy, ile trwała ciąża i okres laktacji, a także w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Przeciwwskazaniem do oddania krwi są również choroby nowotworowe, uzależnienie od alkoholu i narkotyków oraz wirus HIV i AIDS.

Mimo, że krwiodawców w Obornikach nie brakuje, wciąż mile widziani są nowi. Pobierania krwi nie należy się obawiać. Jest to całkowicie bezpieczny zabieg. - Oddawania krwi nie należy się bać, gdyż jest ono bezbolesne i bezpieczne. Igły i pojemniki służące do pobierania krwi są sterylne i jednorazowe. Samo oddawanie pełnej krwi trwa kilka minut, średnio 8. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. godziny - dodaje Bak.

Życiodajny płyn oddać można w stałych punktach do tego przeznaczonych, tj. w regionalnych centrach krwiodawstwa czy krwiobusach. Najbliższa zbiórka w Obornikach odbędzie się już dzisiaj. Akcja rozpocznie się o godzinie 10, w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego. Kolejne zbiórki krwi zaplanowano na 10 października oraz 5 grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto