Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstał Wielkopolski Związek Narciarski

RED
Paweł Motak, wiceprezes WZN
Paweł Motak, wiceprezes WZN
Najwięcej sławy poznańskiemu narciarstwu przysporzył bez wątpienia Mateusz Garniewicz z Klubu Sportowego Malta Ski, który wystartował w polskiej reprezentacji na igrzyskach olimpijskich w Soczi. Ale już wcześniej poznaniacy odgrywali znaczące role w polskim narciarstwie i snowboardzie.

Przecież Anna Ogarzyńska była w kadrze narodowej wszystkich kategorii wiekowych – od najmłodszej aż po seniorki. Później Artur Rajewski startował w snowboardowym Pucharze Świata i był o włos od zakwalifikowania się do reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Turynie. Jakub Gajewski-Głodek był czołowym zawodnikiem kraju w juniorach i obiecująco startował w grupie seniorów, lecz przedwcześnie skończył karierę. Głównie Rajewskiemu, ale i Gajewskiemu-Głodkowi (który musiał zmienić barwy klubowe z poznańskiego Giganta na klub górski) zabrakło chyba dodatkowego wsparcia, jakim mógłby być okręgowy związek narciarski. Takiego wówczas nie było, ale od 25 czerwca 2014 roku już jest, bo wtedy to powstał Wielkopolski Związek Narciarski a na jego czele stanął Przemysław Dopierała, właściciel Malta Ski.

Związek okręgowy w zasadzie stał się w naszym regionie niezbędny. W Poznaniu działa bowiem już pięć klubów sportowych: narciarskie UKS „16” Gigant, Wielkopolska Szkoła Narciarstwa, Wielkopolski Klup Sportowy Poznań-Ski, narciarsko-snowboardowy Klub Sportowy Malta-Ski oraz snowboardowy Klub Sportowy Ekstremalta KS. Mamy jednego zawodnika w narciarskiej reprezentacji Polski (wspomnianego Garniewicza), natomiast Natalia Matusiak z Giganta już od ubiegłego roku skutecznie rywalizuje na polskich i czeskich stokach z rówieśniczkami. Kilkoro innych młodych zawodników z KS Malta-Ski chce w tym sezonie startować w ogólnopolskich zawodach. Natomiast Klub Gigant z kolei od kilku lat wygrywa Mistrzostwa Polski Uczniowskich Klubów Sportowych.

WZN powstał 25 czerwca 2014 r. Wtedy odbyło się spotkanie założycielskie w Malta Ski. Formalnie WZN uprawomocnił się 17 października 2014, co związane jest z wpisem do rejestru stowarzyszeń i z nadaniem KRS. Inicjatorami powstania związku byli Paweł Motak (pochodzący wprawdzie z Zakopanego, ale od lat związany z Poznaniem trener I klasy, pracował wiele sezonów we francuskich stacjach narciarskich), Andrzej Bakulin (prezes i trener koordynator UKS Gigant), Roman Błaszkiewicz (trener UKS 16 Gigant), Michał Dolata (doświadczony instruktor narciarski i snowboardowy z Malta Ski) i Roman Nowicki (szef jednego z poznańskich biur podroży specjalizującego się w wyjazdach narciarskich).

Związek powstał między innymi po to by zawodnicy z Wielkopolski mogli występować w zawodach jako Wielkopolanie, reprezentować swój region. Dotychczas często zapisywali się do innego regionalnego związku - np. jeleniogórskiego lub zakopiańskiego, by mieć większe szanse na start w zawodach ogólnopolskich. Najlepsi zawodnicy "uciekali" do związków, by mieć szanse na dotacje. Mieli w nich także zapewnionych trenerów koordynatorów, którzy opiekowali się nimi w ramach związku. Teraz ma opiekować się nimi rodzimy, wielkopolski związek. Związek będzie się starał o dotacje dla zawodników, jednak nieoceniona jest tu rola potencjalnych sponsorów, których z pewnością będzie poszukiwać.

Skład zarządu Wielkopolskiego Związku Narciarskiego
Przemysław Dopierała (prezes)
Paweł Motak (wiceprezes, trener koordynator)
Lena Elegańczyk-Kot (wiceprezes)
Wojciech Bakulin (Sekretarz)
Marek Piątkowski (Skarbnik)
Piotr Ogarzyński (Członek Zarządu)
Wojciech Bakulinj
Michał Dolata (Członek Zarządu)
Bartosz Gogolewski (Członek Zarządu)
Marek Piątkowski
Dariusz Pużak (Członek Zarządu)

WZN powołał w swych strukturach komisje:
- sportu wyczynowego (z szefem Piotrem Ogarzyńskim)
- sportu akademickiego (z szefem Bartoszem Gogolewskim)
- dzieci i młodzieży (z szefem Andrzejem Bakulinem)
- sędziowską (z szefem Markiem Piątkowskim)
- snowboardu (z szefem Dariuszem Pużakiem).
- sportu niepełnosprawnych (z szefem Romanem Schmidtem)

Celem jaki nam przyświecał przy tworzeniu WZN i nadal jest dla nas priorytetem to rozpowszechnienie sportów (narciarstwa i snowboardu) na nizinach. Dotychczas były one zarezerwowane głównie dla regionów górskich. Zawodnicy klubów maltańskich są jednymi z najlepszych w kraju. Jednak do tej pory nie mogli reprezentować regionu, z którego się wywodzą. Jesteśmy na początku długiej drogi. Wierzę, że pierwsze sportowe efekty działalności WZN będziemy mogli zobaczyć już po pierwszym sezonie – mówi Przemysław Dopierała, Prezes Zarządu WZN.

Paweł Motak, wiceprezes WZN: - Poprzez powołanie okręgowego związku narciarskiego chcielibyśmy właściwie wykorzystać zaangażowanie wielu osób – entuzjastów narciarstwa zrzeszonych w czterech poznańskich klubach poprzez organizacje systemu szkolenie narciarskiego dostosowanego do możliwości wynikających z naszego położenia. Chcielibyśmy wspomóc i skoordynować działania prężnie działających już od kilku lat klubów narciarskich na terenie Poznania i okolicy.

od 12 lat
Wideo

Wspaniałe show Harlem Globetrotters w Tauron Arenie Kraków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto