Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała Mapa Nielegalnych Reklam Poznania. "Chcemy, aby firmom było wstyd"

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Zenon Kubiak
W Poznaniu znajduje się prawie sześćdziesiąt miejsc, w których wiszą bądź wisiały nielegalne reklamy. A może być ich znacznie więcej.

Z nielegalnymi reklamami walczy od kilku miesięcy Stowarzyszenie Ulepsz Poznań. Jego członkinie sporządziły mapę potencjalnych miejsc w Poznaniu, w których, korzystając z luki prawnej, agencje wieszają nielegalnie reklamy.

- Mapa pokazuje, że natężenie problemu jest duże i mamy nadzieję, że ta mapka zmieni świadomość firm, które zasłaniają się często powiedzeniem, że "nie wiedziały". Skoro trudno wyegzekwować zdjęcie reklamy prawnie, chcemy promować niemodę na jej wieszanie, aby firmom wstyd było następnym razem powiesić wielkoformatową reklamę w nielegalnym miejscu - mówi Agata Tryksza ze stowarzyszenia Ulepsz Poznań.

Miejsca, w których reklamy wiszą nielegalnie to m. in.:

Kupiec Poznański, Małe Garbary, Stary Rynek 2, ul. Wojska Polskiego 28, ul. Mickiewicza 15, Chwaliszewo, Taczaka 25, Podgóna, Rondo Śróka, pl. Wiosny Ludów, Górna Wilda, Krysiewicza czy ul. Królowej Jadwigi 27/29.

Zobacz też: Sprawdzili reklamy w Poznaniu – na 62 legalnie wisiały... 4

Stowarzyszenie w kilku z tych miejsc odniosło już sukcesy, jeśli chodzi o walkę z nielegalnymi reklamami. Udało im się usunąć na przykład trzy banery z pl. Wiosny Ludów, kóre zawiesiła firma Skoda.

- Firmy wieszając reklamę korzystają z usług innej firmy, która pośredniczy wynajmowi. Często się potem zasłaniają, że pośrednik nie informował ich o nielegalności miejsca. Mimo to, przedsiębiorstwom opłaca się zawieszać reklamy, gdyż procedury ich usunięcia długo trwają - mówi Tryksza.

Inspektor potwierdza nielegalność

Lokalizacje umieszczone na mapie wcześniej trafiły do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który potwierdził ich nielegalność. Na stronie PINB-u pojawił się też raport na temat legalności reklam w Poznaniu. Można dowiedzieć się z niego, że reklamy, które sprawdzono, w 85 proc. wisiały nielegalnie. Przez cztery lata (do 2013 roku) na drodze sądowej wyegzekwowano usunięcie reklam od 113 firm. To około jedna trzecia firm, których reklamy wisiały nielegalnie w tym czasie.

Miasta, takie jak Kraków i Wrocław z nielegalnymi reklamami radzą sobie przez wprowadzenie strefy tak zwanych parków kulturowych. - To przestrzeń miasta, w ktrórej panują ściśle określone zasady, co do wieszania reklam. Sprawy związane z ich nielegalnym zawieszeniem nie podlegają prawu budowlanemu, a innym karom, które są znacznie bardziej skuteczne - kończy Tryksza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto