Lubisz jazdę na rowerze, ale nie chcesz się męczyć? Wypożycz sobie rower elektryczny. Wypożyczalnię otwarto właśnie przy Kupcu Poznańskim.

Jeszcze nie wszyscy oswoili się z Poznańskim Rowerem Miejskim, a już powstała kolejna wypożyczalnia rowerów, tym razem takich... na prąd. Wyglądem niewiele odbiegają od klasycznych, mają nawet łańcuch i pedały. Różnica polega na tym, że możemy nimi jeździć bez konieczności pedałowania. Rower pojedzie sam dzięki zamontowanemu silnikowi elektrycznemu.

- Kiedy jesienią Poznań był rozkopany, a do tego wzrosły ceny paliw, wybrałem się do pracy rowerem – opowiada Grzegorz Ługawiak, pomysłodawca wypożyczalni. – Ponieważ sporą część trasy musiałem jechać pod górę, było to strasznie męczące. Kiedy pierwszy raz wypróbowałem rower elektryczny, byłem zachwycony, bo ma wszystkie zalety roweru, a nie wymaga wysiłku. Uznałem to za coś tak fantastycznego, że trzeba się tym podzielić z pozostałymi poznaniakami.

Wypożyczalnia powstała przy wejściu do Kupca Poznańskiego od strony ul. Wrocławskiej. Do dyspozycji wszystkich chętnych jest 10 rowerów. Godzina jazdy kosztuje 10 zł, ale wymaga pozostawienia 100 zł depozytu, który zostanie nam zwrócony przy oddawaniu jednośladu. To tylko taki środek przymusu, aby każdy oddawał rower, a nie pozostawiał go w przypadkowym miejscu, chociaż dzięki zabezpieczeniom można je i tak łatwo znaleźć.

- Można jechać, wybierając jeden z trzech trybów: włączając silnik elektryczny, pedałując, albo pedałując ze wspomaganiem silnikiem – wyjaśnia Ługawiak. – Na samym silniku można przejechać maksymalnie około 30 kilometrów.


Maksymalna prędkość, jaką można rozwinąć rowerem to około 25 km/h. Samo korzystanie w ruchu drogowym nie różni się niczym od klasycznego roweru – nie trzeba mieć np. prawa jazdy.
- Pod względem przepisów jest to taki sam rower jak każdy inny – mówi Ługawiak.

Jedną z pierwszych osób, która wypróbowała jest Katarzyna Pełeszuk.
- Bardzo przyjemnie się jeździ, podobnie jak normalnym rowerem, ale to jednak udogodnienie, że nie trzeba pedałować – dzieli się wrażeniami pani Kasia.

Wypożyczalnię otwarto w poniedziałek, 4 czerwca. Będzie czynna do końca września od poniedziałku do soboty w godzinach od 12 do 21, a w niedziele od 11 do 19.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.
Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!