Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznaj różne rodzaje raka piersi

abcZdrowie.pl
by williami5 / CC BY 2.0 (flickr)
Rak piersi to drugi w skali całego świata najczęściej diagnozowany nowotwór. Dowiedz się więcej na ten temat oraz poznaj różne jego rodzaje.

Rak piersi stanowi drugi – zaraz po raku płuc – diagnozowany nowotwór w skali globu. Natomiast tylko wśród kobiet jest on najczęściej spotykanym nowotworem. I to niezależnie od tego, jak rozwinięty jest kraj, który zamieszkują. Niestety, wśród mieszkanek słabiej rozwiniętych krajów jest to najczęstsza przyczyna zgonów. Tymczasem kobiety w krajach, gdzie opieka medyczna jest na zdecydowanie wyższym poziomie, również muszą zachować czujność, gdyż wśród nich rak piersi stanowi drugą przyczynę zgonów (na pierwszej pozycji uplasował się rak płuc).

Czynniki ryzyka
Pewne czynniki predysponują do wystąpienia raka piersi, wpływając na wzrost ryzyka zachorowania. Należą do nich: wczesne rozpoczęcie miesiączkowania (przed 12. rokiem życia), późna menopauza (po ukończeniu 52 lat), późny poród (po 35. roku życia) lub zupełny jego brak, a także poronienia oraz brak laktacji. Są to również czynniki dziedziczne (występowanie podobnych przypadków w rodzinie) oraz terapia hormonalna trwająca ponad 5 lat. Dodatkowo sytuację pogarsza wysokotłuszczowa dieta oraz nadmierne spożywanie napojów alkoholowych i wystawianie się na promieniowanie jonizujące. Do czynników ryzyka należy też nowotwór złośliwy, który zaatakował różne narządy, oraz inne zmiany w obrębie gruczołów piersiowych, nawet te niezłośliwe.

Co jeszcze wiemy o tej przypadłości? Światowa Organizacja Zdrowia dokonała kategoryzacji raka piersi. Podstawowy podział obejmuje te naciekające i nienaciekające.

Raki nienaciekające
W przypadku nienaciekających złośliwe zmiany obejmują nabłonki przewodów lub zrazików bez zajmowania błony podstawnej. Ten rodzaj nie daje przerzutów, ale istnieje możliwość powstawania wznowień choroby nowotworowej już po wycięciu guzków. Rak nienaciekający przewodowy odnosi się do wyczuwalnych guzków oraz skupisk mikrozwapnień, które wychodzą podczas badania mammograficznego. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania zmiany i wyraża się w miejscowym usunięciu samej zmiany (w tych łagodnych przypadkach), czasami połączonej z późniejszym napromieniowaniem, a w sytuacjach zagrażających życiu – nawet amputacją piersi. Natomiast rak zrazikowy nienaciekający to tylko niewielki odsetek wszystkich nowotworów piersi. Wykrywany jest zazwyczaj przypadkowo u kobiet w okresie przedmenopauzalnym. Takie zmiany usuwa się miejscowo.

Raki naciekające
Raki naciekające dotyczą naruszenia struktury błony podstawnej nabłonka oraz naciekania podścieliska. Obszary te obejmują naczynia krwionośne i limfatyczne i mogą powodować przerzuty. Są to postacie specjalne raka sutka (rak śluzowy, rak rdzenia sutka, rak cewkowaty) oraz szczególne postacie raka piersi (rak Pageta, obustronny rak piersi, zapalny rak piersi, rak piersi u kobiet w ciąży, u mężczyzn lub u młodych kobiet, ukryty rak piersi), a także rak piersi jako przerzuty innych nowotworów (te zdarzają się rzadko, ale jeśli już, zazwyczaj są to zmiany obejmujące wcześniej układ chłonny, skórę, płuca, jajniki, nerki, żołądek). Te szczególne postacie występują stosunkowo rzadko i wymagają indywidualnego podejścia.

W zależności od rodzaju nowotworu, zmiany mogą być łagodne, niezagrażające życiu, lub mogą wymagać natychmiastowej interwencji. W żadnym wypadku nie wolno jednak ich bagatelizować. W wielu przypadkach mogą one zmienić swoją postać. Sam proces może przy tym przebiegać w szybkim tempie. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety mieszczące się w grupie zwiększonego ryzyka. Warto zrobić wszystko, aby rzeczywiście zabezpieczyć swoje zdrowie. Podstawą jest systematyczne samobadanie piersi, po osiągnięciu określonego wieku badania przesiewowe, a w razie konieczności – konsultacja ze specjalistą.

Teskt: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto