Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - 133 mieszkania komunalne są puste: ludzie czekają

Beata Marcińczyk
Okazuje się, że miasto Poznań ma aż 133 wolne lokale mieszkalne. W wielu mogliby zamieszkać ci, którzy cierpliwie czekają na przydział albo lokatorzy prywatnych kamienic, którzy otrzymali wypowiedzenia umów najmu, a ...

Okazuje się, że miasto Poznań ma aż 133 wolne lokale mieszkalne. W wielu mogliby zamieszkać ci, którzy cierpliwie czekają na przydział albo lokatorzy prywatnych kamienic, którzy otrzymali wypowiedzenia umów najmu, a spełniają określone kryteria.

Zdecydowana większość tych lokali wymaga jednak remontu. Sprawą zainteresowali się radni z komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta Poznania.
– Pustostanów jest faktycznie sporo – przyznaje Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych.

– Myślę, że w porównaniu z ogólną liczbą16tysięcy lokali znajdujących się w zasobie komunalnym, to nie jest dużo – nieco inaczej ocenia to Aleksandra Konieczna, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UMP. Choć przyznaje, że lista osób czekających na lokale komunalne jest krótka, bo zawiera zaledwie 30 nazwisk. Znacznie dłuższa, z ponad tysiącem pozycji, jest ta, na którą trafiły osoby po wyrokach eksmisyjnych z orzeczonym jednak prawem do lokalu socjalnego. Takich mieszkań bowiem najbardziej brakuje. W dodatku miasto ponosi milionowe koszty odszkodowań dla wierzycieli – spółdzielni czy kamieniczników, w których lokalach najemcy ci mieszkają.

Dlaczego więc miasto pozwala, by mieszkania stały puste? – Różne są powody takiego stanu rzeczy. Na przykład przy ulicy Żelaznej mamy lokal o statusie komunalnym, pusty od dłuższego czasu. Jednak jego stan techniczny jest nie najlepszy. Myślimy o przekwalifikowaniu go na lokal socjalny – tłumaczy Pucek.

Drugą grupą są mieszkania w budynkach, co do których zaplanowano kompleksowe renowacje. Lokatorzy zostali wyprowadzeni, a przechodniów straszą opuszczone całe posesje – jak na przykład ogromna kamienica przy ulicy Wie-niawskiego. – Do tego grona można dołączyć kamienicę przy ulicy Działyńskich 3 i 8 oraz przy Garbarach 67 i 67a – dopowiada dyrektor.

Trzecią grupą są posesje, z których sukcesywnie wyprowadzani są lokatorzy. Przyczyny są najprostsze – decyzje Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o tym, że fatalny stan domu nie pozwala, by w nim mieszkać.

– Z taką sytuacją mamy do czynienia przy ulicy Poznańskiej 52, Kościuszki 80 czy w budynku w samym centrum Poznania przy ulicach Koziej, Szkolnej i Wrocławskiej – mówi dyrektor ZKZL.
Spośród 49 (z ogólnej liczby 93 lokali zwolnionych w 2009 roku) aż w 22 koszty remontu są nieopłacalne – przekraczają bowiem 15 proc. stawki odtworzeniowej lokalu. Cztery w ogóle nie spełniają warunków technicznych.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Polska Głos Wielkopolski, lub [

www.prasa24.pl

](http://www.prasa24.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: POZNAŃ - 133 mieszkania komunalne są puste: ludzie czekają - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto