Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań bez plastiku - miasto chce zrezygnować z plastikowych butelek i opakowań

Bogna Kisiel
W marcu tego roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę ekologiczną zakazującą produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz będzie obowiązywał od 2021 roku.
W marcu tego roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę ekologiczną zakazującą produkowania i sprzedaży produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Zakaz będzie obowiązywał od 2021 roku. Pixabay
Coraz więcej miast ogranicza zużycie plastiku. Teraz do tego grona chce dołączyć Poznań i zachęcić do działań mieszkańców. – Chcemy dać dobry przykład i zacząć od siebie, bo w przeciwnym razie te działania nie byłyby wiarygodne – zapowiada Filip Olszak, radny Koalicji Obywatelskiej.

Klub KO przygotował projekt uchwały, dotyczący akcji „Poznań bez plastiku”, który zostanie zaprezentowany na przyszłotygodniowej sesji Rady Miasta.

Czytaj też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI PODSTAWA - ODPOWIEDZI i ARKUSZE Z ZADANIAMI CKE. Sprawdź, co było na egzaminie

Uchwała "Poznań bez plastiku" wytycza kierunki działań prezydenta, których celem jest m.in. ograniczenie, a docelowo wyeliminowanie z użytku jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek z plastiku. Urząd Miasta i podległe mu instytucje mają zaprzestać kupowania wody i napojów w jednorazowych, plastikowych butelkach, promować picie wody z kranu, zrezygnować z używania plastikowych toreb i reklamówek, ograniczyć zużycie papierowych wydruków, korzystać z usług firm cateringowych, które proponują poczęstunek w naczyniach wielokrotnego użytku lub ekologicznych zamiennikach plastików.

Zobacz również: Pakt w sprawie plastikowych opakowań

– Wskazujemy ogólne kierunki działań, szczegóły pozostawiamy prezydentowi. Liczymy, że konkretny program powstanie jak najszybciej, a pierwsze rezultaty będą widoczne jeszcze w tym roku – mówi Olszak. – Ma on mieć charakter długofalowy, nie będzie to akcja jednorazowa. Nie powinniśmy czekać na wejście w życie dyrektywy ekologicznej Parlamentu Europejskiego.

Czytaj też: Czy Poznań pójdzie w ślady Wałbrzycha?

Radny Olszak podkreśla, że akcja obejmuje też działania edukacyjne skierowane do poznaniaków, ustawienie w budynkach poznańskiego Urzędu Miasta i podległych mu jednostek koszy, umożliwiających segregację śmieci.

Czytaj też: Matura 2019: JĘZYK POLSKI Poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE CKE]. Jakie tematy i zadania były na języku polskim 6 maja 2019?

Zobacz: Otrębowa rewolucja. Polscy producenci z Zambrowa opracowali technologię wytwarzania ekologicznych naczyń

Źródło: Dzień Dobry TVN

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto