Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Cegielski bez mleka i fabryki agregatów

Monika Kaczyńska
Po sprzedaży FSA w Cegielskim zostanie fabryka silników i spółki usługowe
Po sprzedaży FSA w Cegielskim zostanie fabryka silników i spółki usługowe Grzegorz Dembiński
Wczoraj związki zawodowe działające w HCP SA otrzymały propozycję zmian w układzie zbiorowym pracy. Gdyby doszło do porozumienia, zaczną one obowiązywać od 1 stycznia.

Jednocześnie trwają przygotowania do wystawienia na sprzedaż Fabryki Silników Agregatowych. To ostatnia (po Fabryce Pojazdów Szynowych) duża spółka-córka, którą Cegielski chce sprzedać. Gdyby doszło do transakcji, HCP pozbyłby się długów i mógł nawet nieco zainwestować w nowe projekty. Zarząd zakłada, że do transakcji powinno dojść do końca roku.

Tymczasem zmiany w układzie zbiorowym proponowane przez zarząd dotyczyłyby jedynie 840 pracowników spółki-matki. - Chodzi o unowocześnienie tego układu i doprowadzenie do sytuacji, w której płaca byłaby ściśle związana z pracą - mówi prezes HCP Jarosław Lazurko. - Chcemy zlikwidować też pochodzące jeszcze z poprzedniego systemu dodatki jak przydział soku dla wszystkich pracowników w lecie, czy mleko, które przysługuje na niektórych stanowiskach. Finansowo to nie ma znaczenia, chodzi jednak o zmianę mentalności.

Związkowcy, którzy wczoraj otrzymali propozycje zmian w układzie zbiorowym, soku i mleka nie są skłonni bronić. - Będziemy o tym rozmawiać z członkami, ale sądzę, że na likwidację przydziału soku czy mleka możemy się zgodzić - mówi Tadeusz Pytlak, przewodniczący Solidarności w HCP . - Na pewno jednak nie zgodzimy się na likwidację odpraw dla osób odchodzących na świadczenia przedemerytalne. O całej reszcie będziemy rozmawiać.

Obecnie osoby, które po zwolnieniu z HCP decydują się skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego (aby to zrobić, musieli wcześniej przez pół roku być zarejestrowani jako bezrobotni), otrzymują takie same odprawy jak przechodzący na emeryturę, choć kodeks pracy tego nie wymaga. Od 1 stycznia mieliby ten przywilej stracić.

Inicjatywa Pracownicza zapowiedziała, że zajmie stanowisko wobec proponowanych zmian w poniedziałek. - Zapewne bylibyśmy skłonni podjąć rozmowy - mówi Jarosław Urbański z IP. - Jednak obawiamy się, że to temat zastępczy, a proponowane zmiany raczej nie sprawią, że sprawy zakładu pójdą w dobrym kierunku.

Do tego miałaby doprowadzić sprzedaż FSA. Spółka jeszcze w zeszłym roku była dochodowa, w tym prawdopodobnie także nie przyniesie straty. Cały czas ma zamówienia. Gdyby HCP sprzedało ją, jak planuje, za ponad 100 milionów złotych, pozbyłoby się starych długów. - Moglibyśmy także zainwestować w nowe projekty - mówi Lazurko.

Te - między innymi projekty biogazowni, elektrowni opartych na silnikach okrętowych, a także konstrukcje spawane - to obecnie jedyna szansa na przetrwanie dla HCP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto