Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Chcą przystanków wiedeńskich przy rynku Jeżyckim [ZDJĘCIA]

Anna Jarmuż
Grzegorz Dembiński
Jak wejść się do tramwaju na przystanku przy rynku Jeżyckim? Pytanie to zadaje sobie wielu poznaniaków, zwłaszcza osoby starsze, poruszające się o kulach i matki z małymi dziećmi. Dlatego, Rada Osiedla Jeżyce stara się, żeby w pobliżu rynku stanęły tzw. przystanki wiedeńskie, wiaty i więcej ławek.

- Przystanek przy ulicy Dąbrowskiego znajduje się na poziomie jezdni, a na tej trasie jeżdżą przeważnie tramwaje starego typu. Stopnie są w nich umieszczone bardzo wysoko. Wielu mieszkańców żali się na problemy z wsiadaniem i wysiadaniem - mówi Barbara Rapp z Rady Osiedla Jeżyce.

Największy problem mają osoby starsze, które często poruszają się o laskach i przeważnie noszą ciężkie zakupy.

Zobacz: WSZYSTKO O RYNKU JEŻYCKIM W POZNANIU

- Ostatnio, złamałem nogę w biodrze. Muszę chodzić o kulach. Dostanie się do tramwaju sprawia mi wiele problemów - mówi pan Edmund. - Za każdym razem wsiadam do pierwszego przedziału, aby kierowca mnie zauważył. Drzwi w starych pojazdach dość szybko się zamykają. Kiedyś przyblokowały mi rękę. O mały włos, a miałbym kolejny gips.

Podobne zdanie mają inni poznaniacy.

- Jeżdżę na rynek Jeżycki bardzo często, zwykle z ciężką torbą. Największym utrudnieniem są dla mnie wysokie schody. Podwyższone przystanki byłyby znakomitym rozwiązaniem. Podobnie jak większa liczba ławek - dodaje Maria Frohmberg.

Zobacz także: WSZYSTKO O MPK W POZNANIU

Przystanki wiedeńskie to rodzaj wysepki, którą tworzy się poprzez podniesienie jezdni do poziomu chodnika. W Poznaniu takie rozwiązanie wprowadzono już w czerwcu przy ul. Fredry. Radni chcą, żeby w rejonie rynku Jeżyckiego stanęły cztery takie przystanki: na ul. Dąbrowskiego - przed Kościelną i za rynkiem Jeżyckim o raz na ul. Kraszewskiego w obu kierunkach. Ich zdaniem przydatne byłyby także dodatkowe wiaty - przed ul. Przybyszewskiego przy Polnej i za rynkiem Jeżyckim. Pisma w tej sprawie trafiły już do Zarządu Transportu Miejskiego.

- Mamy w planach postawienie kolejnych przystanków wiedeńskich - mówi Rafał Kupś, zastępca dyrektora ZTM. I zaznacza: - W pierwszej kolejności trzeba wykonać projekt. Aby to było możliwe, należy zbadać warunki techniczne. Nie we wszystkich lokalizacjach uda się wprowadzić takie rozwiązanie. Decyduje o tym szerokość chodnika i jezdni. Ulica Dąbrowskiego jest niestety bardzo ruchliwa. Nie oznacza to jednak, że nie rozważamy takiego rozwiązania.

Według planów w Poznaniu ma stanąć 25 przystanków wiedeńskich. W pierwszej kolejności na Wildzie i w centrum przy ul. Gwarnej. W przyszłości także m.in. na ulicach Kraszewskiego, Łąkowej, Kórnickiej, a także rynkach - Jeżyckim oraz Wildeckim. Nie wiadomo jednak, kiedy znajdą się na to pieniądze.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto