Prof Prof

Prof. Tomasz Polak po porzuceniu w 2007 roku kapłaństwa skupił się na działalności naukowej i nie zabiera głosu w sprawach dotyczących Kościoła katolickiego (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wybitny naukowiec, teolog, były członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej prof. Tomasz Polak (wcześniej Węcławski) napotyka na trudności po odejściu z Kościoła katolickiego. Władze uniwersytetu utrudniają działanie stworzonej przez naukowca unikatowej w skali kraju Pracowni Pytań Granicznych.

– Uwagi pod adresem prof. Polaka i Pracowni nie mają charakteru merytorycznego. Osobiste poglądy czy przeszłość profesora nie powinny być brane jako kryterium oceny placówki naukowej – uważa prof. Kazimierz Przysz-czypkowski z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.

Pracownia Pytań Granicznych zajmuje się badaniami na styku różnych dziedzin wiedzy. Powstała w 2006 roku jako samodzielna, międzywydziałowa jednostka naukowa. Jej pomysłodawca i współzałożyciel był zaangażowany w wyjaśnienie sprawy podejrzeń o molestowanie seksualne kleryków (a zarazem studentów Wydziału Teologicznego UAM) przez abp. Juliusza Paetza. Naukowiec w 2007 roku wystąpił ze stanu duchownego i przyjął nazwisko Polak. Odtąd zaczęły się problemy Pracowni.

Placówka przyciągnęła wielu utytułowanych badaczy m.in. matematyków, filozofów, biologów, psychologów i literaturoznawców. Współpracują z nią wybitni naukowcy z kraju i zagranicy. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem studentów. Takiej jednostki naukowej nie ma żadna inna uczelnia w Polsce. Jest i powinna być dumą UAM, tymczasem napotyka na problemy w funkcjonowaniu.
Pracownia nie ma kierownika (od roku jest tylko p.o.), brakuje jej jednego etatu do osiągnięcia naukowej samodzielności. Ostatnio rektor zabiega o włączenie funkcjonującej dotąd niezależnie Pracowni do Wydziału Nauk Społecznych. Na uniwersytecie mówi się o niechęci do prof. Tomasza Polaka jego byłych kolegów z Wydziału Teologicznego oraz poprzedniego rektora, prof. Stanisława Lorenca i jego następcy od 2008 roku, prof. Bronisława Marciniaka. Obaj po ujawnieniu skandalu z abp. Juliuszem Paetzem podpisali list otwarty w obronie dostojnika kościelnego.
W grudniu 2008 roku senat uczelni zaopiniował negatywnie wniosek rady naukowej PPG o powołaniu prof. Polaka na stanowisko kierownika. Według krążących po uniwersytecie relacji, przed głosowaniem doszło do ataku na założyciela PPG ze strony przedstawiciela Wydziału Teologicznego oraz popierających go osób. – To był gorszący incydent, mający podważyć kompetencje prof. Polaka poprzez odniesienie do jego przeszłości – mówi pragnący zachować anonimowość pracownik UAM.

Czy tworzonemu niegdyś przez ks. Węcławskiego Wydziałowi Teologicznemu przeszkadza Pracownia prowadzona przez prof. Polaka? Czy jest możliwa współpraca z tą placówką naukową? Czy dziekan WT jest przeciwny, by pracownią kierował ex-ksiądz? – Nie odpowiem na żadne pytania – powiedział wczoraj dziekan Wydziału Teologicznego UAM ks. prof. Jan Szpet, stwierdzając, że zadawanie mu pytań jest... podstępem.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (4)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

linoskoczek (gość)

ciekawe... a ci kieckowcy bzykajacy po cichu gosposie i utrzymujacy dzieci z alimentow z kurii nie maja zadnych problemow

Ja (gość)

Nie istnieją pytania graniczne! Co za ohydna bzdura głoszona i propagowana przez "wybitnego naukowca". PYTANIA = kategoria aksjologiczna; kategoria (najogólniej pojętych) sądów i ... granica, dziedzina ONTOLOGII. Jeśli ktoś chce mieszać ontologię z aksjologią, jako dziedzinę wzajemnie z siebie wywiedliwą, to gratuluję schizofrenii.

katoliczka (gość)

Zakłamanie w Narodzie naszym ! Jest nadal profesorem i nie można mu tego zabrać! Miał być księdzem zakłamanym ,niech będzie lepiej dobrym mężem dla Pani Polak! I taki właśnie człowiek ,który wybiera jawnie miłość a nie ukrywa się po kątach - o to chodzi Bogu- miłość- jest godny zaufania! Wszystko jest z woli Boga a więc to profesora doświadczenie miłości też ! Tak trzymać Panie Profesorze! Jest Pan najbardziej godnym szacunku odważnym czlowiekiem! Bądź zimny ! albo gorący ! ale nigdy letni ! Nie sądźcie abyście nie byli sądzeni!