Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Coraz więcej stacji naprawczych dla rowerzystów [ZDJĘCIA]

Grzegorz Okoński
W Poznaniu działa kilka ogólnodostępnych naprawczych stacji rowerowych. Cały czas powstają też nowe – prywatne.

Rowerzyści borykający się ze zbyt luźnym siodełkiem, czy z miękkimi oponami, mogą rzucić okiem na mapkę rowerową miasta (dostępna m.in. w internecie na stronie www.zdm.poznan.pl/ pl/ rowerem-do-poznania) i wyszukać symbolu niebieskiego kółka z pionowym kluczem francuskim.

Wystarczy znaleźć stację naprawczą i skorzystać z jej narzędzi – kluczy płaskich 8, 10, 13 i 15 oraz imbusowych, łyżek do zdejmowania opon, śrubokrętów, czy pompki. Obok stojaków z narzędziami stoi klamra do ustawienia roweru, i uchwyty do jego założenia w razie potrzeby. Wszystko za darmo i… nie tylko dla rowerów.

- Zauważyłem, że korzystają ze stacji naprawczych także osoby z wózkami, które dopompowują powietrze do opon – mówi Andrzej Janowski, prezes Stowarzyszenia Rowerowy Poznań - Sekcji Rowerzystów Miejskich. - Zresztą na stacjach umieszczone są symbole graficzne, wskazujące, że z tych narzędzi mogą korzystać nie tylko rowerzyści, ale też osoby niepełnosprawne i rodzice z wózkami.

Taka stacja jest więc rozwiązaniem przydatnym nie tylko w czasie awarii, ale także przy drobnym poprawieniu siodełka, kierownicy, czy dzwonka.

Andrzej Janowski korzystał już ze stacji, gdy musiał dopompować opony w rowerze. Nie tylko zresztą w Poznaniu. - Dwa tygodnie temu byłem we Wrocławiu i w czasie jazdy rowerem zobaczyłem, że muszę poprawić fotelik dla dziecka – opowiada Andrzej Janowski. - Sprawdziłem w komórce, gdzie tam jest najbliższa stacja naprawcza i z niej skorzystałem...

- Miasto Poznań zachęca do łączenia różnych, ekologicznych środków transportu np. roweru i tramwaju czy autobusu; wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów, którzy na przystanki dojeżdżają własnymi rowerami, ZTM rozbudowuje sieć samoobsługowych stacji napraw rowerów. – mówi Agnieszka Smogulecka, rzecznik prasowy z Zespołu Komunikacji Społecznej Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

W ubiegłym roku, na zlecenie ZTM zamontowanych zostało osiem takich stacji w następujących lokalizacjach: Dworzec Śródka, Książęca, Pętla Dębiec, Pętla Górczyn, Pętla Ogrody, Dworzec Sobieskiego, Słowiańska PST, Os. Lecha (przy stacji PRM). Natomiast w tym roku, w kwietniu, na zlecenie ZTM zamontowano kolejne stacje napraw, w takich miejscach jak: Rondo Kaponiera, Rondo Starołęka, Garbary (przy dworcu), Wilczak (przy pętli), i Rondo Rataje.

Swoje samoobsługowe stacje naprawcze ma też Zarząd Dróg Miejskich. Ulokowano je m.in. przy skrzyżowaniu uli Kraszewskiego i Słowackiego, Bukowska i Przybyszewskiego, Morasko i Meteorytowej, przy pętli tramwajowej na Junikowie i w Parku Kasprowicza na wysokości ul. Niegolewskich.

Powstają też stacje stawiane przez jednostki niezależne: swoją stację ma np. centrum Posnania. - Widziałem właśnie nową stacje naprawczą przy Żabce, na rogu Potockiej i Kolejowej – dodaje Andrzej Janowski.

Wojna na drogach. Co do zarzucenia rowerzystom mają kierowcy?

Źródło: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto