O manipulacji słowem, naciskach społecznych i oczywiście o samym pojęciu prawdy dyskutowały dwie, jakże różne od siebie ikony polskiego dziennikarstwa – Teresa Torańska i ks. Adam Boniecki.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Spotkanie, które odbyło się we wtorkowe popołudnie na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, to kolejna edycja cieszącego się ogromnym zainteresowaniem cyklu „Ponad granicami”. Celem tych spotkań jest przede wszystkim wspólna dyskusja na temat przekraczania barier, ograniczeń, stereotypów, a także mierzenia się z własnymi słabościami.

Głównym tematem tego spotkania była debata o szeroko pojętej prawdzie dziennikarskiej, w której udział wzięli: ks. Adam Boniecki, były redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” oraz Teresa Torańska dziennikarka i autorka wielu książek obnażających polski komunizm.

Zobacz więcej o Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarsta

Podczas toczonej dyskusji poruszono kwestie rzetelności i moralności dziennikarzy, cenzurze i naciskach oraz o tytułowej prawdzie dziennikarskiej.

- Dla mnie dziennikarstwo to przede wszystkim zawód, a nie misja – tłumaczyła Teresa Torańska. – Musimy więc pamiętać, że prawda to nie tylko dobro, ale także to całe zło o którym piszemy. Osobiście jednak staram się unikać tego słowa zastępując takimi pojęciami jak rzetelność, staranność i krytyka dziennikarska.

Zaproszeni goście opowiedzieli również o wzlotach i upadkach swojej pracy, a także skrytykowali obecne podejście niektórych mediów, które uporczywie gonią za tanią sensacją i manipulują swoim przekazem.

- Niestety potwierdza się stare powiedzenie, że ciekawą informacją nie jest już fakt, iż pies pogryzł człowieka, lecz to, że tego psa pogryzł człowiek – mówił ks. Boniecki.
Spotkanie zgromadziło wielu zainteresowanych, którzy szczelnie wypełnili aulę poznańskiej uczelni. Wśród zebranych byli zarówno starsi, jak i młodsi słuchacze, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się toczącej debacie.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!