Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Miasto opracuje strategię dla terenów nad Wartą

Błażej Dąbkowski
Poznań przygotowuje się do opracowania master planu, czyli dokumentu określającego strategię rozwoju terenów nadwarciańskich. - Mieliśmy kilka lat na eksperymentowanie, teraz trzeba wszystko usystematyzować - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent stolicy Wielkopolski.
Poznań przygotowuje się do opracowania master planu, czyli dokumentu określającego strategię rozwoju terenów nadwarciańskich. - Mieliśmy kilka lat na eksperymentowanie, teraz trzeba wszystko usystematyzować - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent stolicy Wielkopolski. Waldemar Wylegalski
W ciągu ostatnich lat miasto sporo zainwestowało w tereny nad Wartą. To jednak nie koniec działań.

Poznań przygotowuje się do opracowania master planu, czyli dokumentu określającego strategię rozwoju terenów nadwarciańskich. - Mieliśmy kilka lat na eksperymentowanie, teraz trzeba wszystko usystematyzować - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent stolicy Wielkopolski.

Poznań oraz firmy Kuiper-Compagnons, DHV i Vastint powołały Partnerstwo "Na rzecz Warty". Dzięki tej inicjatywie i wsparciu z programu rządu holenderskiego „Partners voor water” w 2012 roku przystąpiono do prac nad Strategią Rozwoju Rzeki Warty. W jej ramach opracowano plan rozwoju terenów nadrzecznych, obejmujących obszar Warty na odcinku miejskim.

Dokument zawierał śmiałe projekty urbanistów i architektów, ale też rozpisany w nim także ponad sześćdziesięciu programów i działań, jakie Poznań mógłby podjąć w latach 2013– 2030. Koszty inwestycyjne i operacyjne wdrożenia najbardziej najbardziej odważnej wizji zawartej wyniósł 3,51 mld zł.

Od czasu publikacji dokumentu minęło 6 lat, w tym czasie miasto postanowiło mocno zainwestować w rzekę i otworzyć ją na mieszkańców. Jak jednak zapewniają władze miasta, to nie koniec działań. W tej chwili urzędnicy z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Wydziału Gospodarki Nieruchomościami oraz Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta pracują nad master planem (dokument określający strategię rozwoju), który ma obejmować tereny nadwarciańskie od strony południowej do północnej.

Zobacz też: Poznań: Port jachtowy na Warcie jeszcze w tym roku będzie miał gotowe zaplecze i projekt przystani na 85 statków

– Mieliśmy kilka lat na eksperymentowanie, teraz trzeba wszystko usystematyzować – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. – To będzie mapa działań miasta, pokazująca jednocześnie duże zróżnicowanie tych terenów. Z jednej strony pokażemy walory przyrodnicze, jakie występują np. na Naramowicach, z drugiej inwestycyjne, jak zagospodarowanie terenów po byłej elektrociepłowni Garbary na Ostrowie Tumskim. Nie zapomnimy też rekreacji na Szelągu, czy w Śródmieściu – dodaje.

W przyszłym roku, po sporządzeniu zarysu master planu zastępca Jacka Jaśkowiaka zapowiada przeprowadzenie konsultacji społecznych. – W ostatnich latach sformowała się grupa podmiotów, stowarzyszeń, które także inicjują przedsięwzięcia nad rzeką. Będziemy chcieli poznać ich opinie i uwagi – wyjaśnia M. Wiśniewski.

W tej chwili jednak miasto jest najbardziej skupione na przygotowaniach do sezonu letniego. W połowie kwietnia nad rzeką postawiono kontenery na śmieci oraz przenośne toalety. – Utrzymanie porządku z roku na rok staje się dla nas coraz większym wyzwaniem, przede wszystkim przez zmiany klimatyczne. Jeszcze niedawno całą infrastrukturę stawialiśmy na początku maja, w tym roku w kwietniu, nie zdziwię się jeśli następny sezon rozpoczniemy już w połowie marca – stwierdza Bartosz Guss, wiceprezydent Poznania. Podobnie jak w ubiegłym roku brzegi Warty będą sprzątane codziennie.

Zobacz też: Poznań: Jaka przyszłość czeka tereny nad Wartą? Dużo atrakcji już jest. A jakie mają powstać? [ZDJĘCIA]

Co z bezpieczeństwem? Rzecznik straży miejskiej Przemysław Piwecki potwierdza, że utworzenie w ubiegłym roku pięciu stref, w których można spożywać alkohol poprawiło sytuację nad Wartą. – Osoby spożywające alkohol przeniosły się w okolice Wartostrady, ale mandatów wystawiamy już znacznie mniej – mówi. W tym roku nad bezpieczeństwem mieszkańców wypoczywających nad rzeką tradycyjnie będą czuwać strażnicy, policjanci oraz 16 kamer.

Bartosz Guss zapowiada również, że w tym roku nad rzeką pojawi się 6 punktów gastronomicznych (na prowadzenie 5 już rozstrzygnięto przetargi). – Nowością będzie punkt prowadzony przy przystani Posnania przez piekarnię Zagrodnicza – mówi wiceprezydent.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto