Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAŃ - Palmiarnia jest prawie stulatką: specjalna wystawa

Agnieszka Smogulecka
W przyszłym roku Palmiarnia Poznańska będzie obchodzić stulecie swojego istnienia. Dyrekcja już teraz przygotowuje się do jubileuszu. Od przyszłego tygodnia w salce konferencyjnej prezentowane będą zdjęcia, na których ...

W przyszłym roku Palmiarnia Poznańska będzie obchodzić stulecie swojego istnienia. Dyrekcja już teraz przygotowuje się do jubileuszu. Od przyszłego tygodnia w salce konferencyjnej prezentowane będą zdjęcia, na których można zobaczyć jak szklarnie zmieniały się przez lata. Swoje pamiątki mogą też przynieść i zaprezentować mieszkańcy.

Budowa palmiarni rozpoczęła się w 1910 roku (prace wykończeniowe trwały do 1911 r.). Budynek, który powstał na terenie ówczesnego ogrodu botanicznego, znacznie różnił się od tego, który możemy oglądać dzisiaj. Był murowany, choć miał przeszklone dachy i wysokie okna. Pierwsza palmiarnia - bo tak nazywany jest dziś ten obiekt - miała powierzchnię 534 metrów kwadratowych.

- Składała się z części centralnej, w której prezentowano palmy oraz dwóch skrzydeł, przeznaczonych na kolekcje kaktusów i roślin tropikalnych - przypomina Marek Krzyżaniak, zastępca dyrektora palmiarni.

Druga palmiarnia miała już siedem pawilonów i powierzchnię niemal 1700 m kw. Powstała w latach 1928-29 na Powszechną Wystawę Krajową. Trzecią palmiarnię możemy zwiedzać obecnie - to pawilony otwarte w 1992 roku (od 1978 roku szklarnie były zamknięte ze względu na zły stan techniczny i groźbę zawalenia) i stale modernizowane.

W sali konferencyjnej zgromadzono fotografie i rysunki prezentujące każdą z tych palmiarni. Zebrał je dyrektor obiektu. Pracownicy wkładają teraz jego kolekcję pod szkło. - Przez lata, gdy odnajdywałem zdjęcia związane z palmiarnią, starałem się je kupować. W ten sposób powstała ta kolekcja - tłumaczy Zbigniew Wągrowski, szef palmiarni.

Wśród zdjęć jest wiele perełek. Na przykład pocztówka pokazująca jak wyglądał budynek palmiarni w 1910 roku. - To najcenniejsza pamiątka - mówi dyrektor Wągrowski.

Liczymy, że poznaniacy pokażą nam stare zdjęcia - mówi dyrektor

Na innych zaprezentowano palmiarnię z lat 20. i 30. Jest też fotografia z 1932 roku, na której widać najsłynniejszego prezydenta Poznania - Cyryla Ratajskiego wśród egzotycznych roślin. Z kolei zdjęcie bezlistnych kikutów gałęzi na tle zatkanych dyktą okien przedstawia szklarnie po drugiej wojnie światowej. Są wreszcie fotografie basenu z dumą palmiarni, wiktorią królewską.

- Od wtorku każdy zwiedzający palmiarnię będzie mógł zobaczyć historyczną kolekcję - mówi dyrektor. - Mam jednak nadzieję, że mieszkańcy włączą się do obchodów jubileuszu. Z pewnością wielu poznaniaków na w domach zdjęcia sprzed lat wykonane w palmiarni lub przed nią. Będziemy wdzięczni, jeśli ktoś zgodzi się nam je udostępnić: wypożyczy je nam lub pozwoli skopiować.

Mieszkańcy, którzy posiadają stare zdjęcia lub szkice palmiarni i chcą, aby zobaczyli je inni, proszeni są o odwiedzenie sekretariatu palmiarni. W tej sprawie można także dzwonić pod numer telefonu 061 86 58 07.

Nie byłoby to pierwsze, wspólne przedsięwzięcie mieszkańców i pracowników palmiarni. Poznaniacy pomogli uzupełnić kolekcję potężnych cytrusów, które tworzą gaj w pawilonie z roślinnością klimatu umiarkowanego. W grudniu ubiegłego roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski pomagali przystroić bożonarodzeniową choinkę, ustawioną w parku Wilsona, a później wzbogacili prezentację wielkanocnych pisanek i stroików.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: POZNAŃ - Palmiarnia jest prawie stulatką: specjalna wystawa - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto