Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań pełen poezji z futbolem w tle

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Poznań Poetów to festiwal, którego głównym przesłaniem jest spotkanie. Spotkanie poetów z poetami, poetów z publicznością, czytelników z czytelnikami. Pojawi się też wątek... piłkarski.

Tegoroczna edycja to już czwarte spotkanie poznaniaków z poezją. Pomysł na zorganizowanie festiwalu o poezji i dla poezji mógł wydawać się mało medialnym przedsięwzięciem, jednak zainteresowanie wydarzeniem jest ogromne i zdaje się wcale nie słabnąć.

- Festiwal łączy w sobie dwie płaszczyzny - mówi Anna Hryniewiecka z CK Zamek. - Pierwsza najważniejsza, której istotą jest poezja to kontakt żywego odbiorcy z żywym poetą. Druga, również bardzo istotna, to zabawa. Bo podczas organizowanie festiwalu i mamy nadzieję w jego trakcie zamierzamy się świetnie bawić.

Jak tłumaczył kurator festiwalu prof. Piotr Śliwiński, Poznań Poetów to festiwal wyjątkowy. Czym różni się od innych organizowanych w Polsce festiwali poetyckich?
- Naszym atutem przede wszystkim jest bezinteresowność, co oznacza, że nie wiążemy się z żadnymi wydawnictwami, by promować na festiwalu tylko to, co one wydają - mówi prof. Piotr Śliwiński. - Festiwalem tym chcielibyśmy pokazać poezję jako dobro kultury narodowej. Uważamy, że nie ma potrzeby, by poetę zamieniać w showmana, a czytanie poezji w widowisko. Nie należy zapominać, że podstawowym przesłaniem tego festiwalu jest spotkanie z poetą i przede wszystkim czytanie wierszy.

Festiwal będzie miał także dość nietypowy aspekt sportowy. Może wydawać się że poezja nie ma wiele wspólnego ze sportem. Jak przekonywali organizatorzy - nic bardziej mylnego.
- Nie znam poety, który nie interesowałby się sportem - mówi prof. Piotr Śliwiński. - Dlatego postanowiliśmy wpleść w festiwal wątki sportowe: mecz poetów z krytykami, konkurs na mecz o tematyce sportowej czy panel dyskusyjny "Kopać czy pisać".

W ramach festiwalu swoją akcję artystyczną zaplanowała grupa STARTER "Wiersze do brzucha". Ideą tego projektu jest próba dotarcia z poezją do jak najszerszej grupy odbiorców w sposób dość zaskakujący. Grupa zaprojektowała papier, w który w wybranych poznańskich cukierniach i piekarniach będą pakowane ciasta i pieczywo. Papier pokryty jest niczym innym tylko... wierszami. Autorem wierszy jest futurystyczny poznański poeta Antoni Janaszek. Postać i twórczość tego tajemniczego poety przybliży także wystawa zorganizowana w CK Zamek.

Poznań Poetów to także działania w mieście, które mają w pewien sposób zaczepić przechodnia niezainteresowanego poezją. Do takich działań zaliczyć można projekt grupy 4! "Pozycja (czyli co widzi Mickiewicz)". Pomnik Adama Mickiewicz zostanie dzięki niemu włączony w rytm miasta, gdyż na ekranie umieszczonym na Placu Mickiewicza każdy przechodzień będzie mógł zobaczyć obraz z perspektywy pomnika czyli tytułowe "Co widzi Mickiewicz".

Festiwal Poznań Poetów rozpocznie się w poniedziałek 18 maja roku i potrwa do 23 maja 2009 roku.

Szczegółowy program na poszczególne dni: 18 maja, 19 maja, 20 maja, 21 maja, 22 maja, 23 maja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto