Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: PKP chce poprawiać bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. W jaki sposób?

Norbert Kowalski
Norbert Kowalski
W 2018 r. doszło aż do 184 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w których zginęło aż 50 osób.
W 2018 r. doszło aż do 184 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w których zginęło aż 50 osób. Archiwum
Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych w Poznaniu i innych polskich miastach się poprawi? Takie plany ma spółka PKP Polskie Linie Kolejowe.

– O bezpieczeństwie trzeba mówić zawsze, ale szczególnie trzeba o nim pamiętać przed wakacjami. Jestem przekonany, że policyjne statystyki nie muszą się zapełniać tragicznymi zdarzeniami, wystarczy tylko przestrzegać przepisów, o co dziś apelujemy – przekonuje wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Z danych statystycznych wynika, że kierowcy odpowiadają za 99 proc. wypadków na przejazdach kolejowych. Najczęściej do wypadków dochodzi z powodu ignorowania znaku „Stop”, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, czy omijania półrogatek.

Czytaj też: Wakacyjny rozkład jazdy PKP od 9 czerwca 2019 - pociągi jadą inaczej. PKP rozkład - zmiany. Wróciły połączenia po starej trasie do Warszawy

Tymczasem kolejarze apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zasad pokonywania torów. Od ponad roku trwa też akcja naklejania żółtych naklejek na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja. Na każdej z nich jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery tel. do służb technicznych.

Dzięki żółtej naklejce operatorzy alarmowego 112 odebrali już ponad 800 zgłoszeń w całym kraju. W 78 przypadkach wstrzymano ruch pociągów i wezwano pomoc, zapobiegając tragedii.

– Zapewnienie bezpieczeństwa to priorytet PKP Polskich Linii Kolejowych, dlatego w ramach każdej inwestycji podejmowane są działania zwiększające poziom zabezpieczeń. W Wielkopolsce na liniach z Poznania do Wrocławia, Piły, Szczecina, czy Warszawy modernizacja objęła około sto przejazdów. To oznacza większy poziom bezpieczeństwa pasażerów pociągów, pieszych, rowerzystów i kierowców – mówi Radosław Śledziński, rzecznik wielkopolskiego oddziału PKP Polskich Linii Kolejowych.

Zobacz też: Wypadek w Puszczykowie: Kierowca karetki, w którą uderzył pociąg, wyszedł już ze szpitala. Prokuratura czeka na opinię biegłych

Co więcej jeszcze w tym roku, dzięki modernizacji, zwiększy się poziom bezpieczeństwa na 12 przejazdach, m.in. w Jastrowiu, Gołańczy, czy Żydowie, a nowa nawierzchnia i nowe urządzenia są już na przejeździe m.in. w Krzycku Wielkim. Na prace w Wielkopolsce PLK przeznaczyły w tym roku blisko 17,5 mln zł. W całej Polsce za 250 mln zł zmodernizowane zostaną 182 przejazdy.

Ponadto PKP Polskie Linie Kolejowe planują zbudować bezkolizyjne wiadukty w Poznaniu na ul. Golęcińskiej i Lutyckiej. Podobne mają powstać w Gaju Małym, Kłodawie, Porażynie i Plewiskach. – Trwają ustalenia dotyczące współpracy z samorządami, które będą odpowiadać za budowę dróg dojazdowych do wiaduktów – mówi Radosław Śledziński.

Dramat w Świebodzinie. Pijany Ukrainiec wjechał ciężarówką na przejazd kolejowy wprost pod nadjeżdżający pociąg. Zobacz wideo:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto