Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Prawie 70 szkieletów odkrytych koło Areny [ZDJĘCIA]

Milena Kochanowska
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Stowarzyszenie POMOST
Grupa badaczy ze Stowarzyszenia Pomost zakończyła ekshumację masowego grobu żołnierzy niemieckich odnalezionego niedaleko hali Arena przy ulicy Wyspiańskiego w Poznaniu.

Miejsce pochówku odkryto w ubiegłym roku podczas kładzenia tam przyłącza gazowego. Okazało się, że pod trawnikiem znajduje się masowy grób z kilkudziesięcioma szczątkami niemieckich żołnierzy.

– Najczęściej takie miejsca odnajdujemy właśnie podczas różnego rodzaju inwestycji – mówi Tomasz Czabański, prezes Stowarzyszenia Pomost, które na zlecenie Niemieckiego Narodowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi ekshumuje odnalezione mogiły żołnierzy niemieckich.

– W zeszłym roku udało nam się wydobyć stamtąd 35 szkieletów, a teraz, po uzyskaniu zgody z centrali IPN, kolejne 33, więc w sumie to 68. To jedna z większych takich kwater odkrytych w Poznaniu.

Niektóre szczątki będzie można zidentyfikować dzięki znalezionym nieśmiertelnikom. Wiadomo, że przede wszystkim byli to żołnierze walczący w tak zwanych ersatz-batalionach czyli oddziałach zapasowych, którzy zginęli tu na przełomie stycznia i lutego 1945 roku.

– Nieśmiertelniki zostaną poddane identyfikacji w Niemczech i na pewno trochę to potrwa. Jeśli rodziny poległych żyją, zostaną o ich odnalezieniu poinformowane – wyjaśnia Tomasz Czabański. – Wstępnie udało nam się ustalić, że jeden z nieśmiertelników wskazuje na to, że żołnierz był w jednostce, która walczyła w okolicy ulicy Polnej, drugi zaś na terenie Ławicy.

W wykopie nie znaleziono elementów uzbrojenia. Były tam hełmy, resztki masek gazowych oraz guziki, medaliki i obrączki. Prócz tego znaleziono w nietkniętym stanie wojskowy termometr z napisem Wehrmacht. Przeleżał pod ziemią ponad 70 lat.

– Wszystkie przedmioty wartościowe przekazujemy stronie niemieckiej – mówi prezes Pomostu. – Przedmioty o wartości muzealnej przekazujemy konserwatorowi, który zadecyduje co jest interesujące i gdzie powinno się znaleźć. Zazwyczaj przekazujemy eksponaty do Muzeum Walk Niepodległościowych.

Szczątki żołnierzy czekają na uroczysty pogrzeb, który w terminie ustalonym przez stronę niemiecką odbędzie się na cmentarzu na Miłostowie. Zostaną złożone w istniejącej tam kwaterze niemieckiej.

Monety, krzyżyk, fragmenty naczyń. Dawna kolegiata kopalnią skarbów:

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto