18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Przy placu Wolności odkryto elektrownię przedwojennego kina "Słońce" [ZDJĘCIA, WIDEO]

Beata Marcińczyk, ZSN
Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków stara się znaleźć osoby i firmy w Poznaniu zainteresowane przedwojenna elektrownią, która zasilała kino "Słońce".
Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków stara się znaleźć osoby i firmy w Poznaniu zainteresowane przedwojenna elektrownią, która zasilała kino "Słońce". Grzegorz Dembiński
Na terenie jednej z posesji przy pl. Wolności w Poznaniu odnaleziono właśnie zabytkowy agregat z lat 20. XX wieku, który zasilał "Słońce" - jedno z najnowocześniejszych w tamtym okresie kin w Europie!

Agregat odkryto w niewielkiej, przegniłej wilgocią i grzybem oficynie na terenie posesji przy placu Wolności 6. Zabytkowa mała elektrownia, która miała działać w przypadki awarii energetycznej w mieście, ma około dwa na trzy metry i składa się z kilku części: sterowni z marmurową płytą rozdzielczą firmy "Strzała" Ewarysta Namysła, silnika dwucylindrowego firmy Dessau i prądnicy szwedzkiej ASEA (na jej tabliczce znamionowej widoczna jest swastyka).

Mroczny Poznań - czytaj więcej artykułów dotyczących historii Poznania

- To odkrycie ma ogromną wartość kolekcjonersko - historyczną - podkreśla dr inż. Piotr Janicki, prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Poznaniu. - Nie mieści mi się w głowie, że stało to tyle lat i nikt o tym nie wiedział!

- Uświadamia nam, jak luksusowe było "Słońce", że było to kino odpowiadające europejskim standardom - przyznej dr Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i podkreśla, że robi wszystko, by znaleziskiem zainteresować poznańskie firmy.

Pierwszy film w "Słońcu" wyświetlono 20 grudnia 1927 roku. Na poznaniaków działał przede wszystkim amerykański rozmach obiektu. Kino miało 2500 m kw. i mogło pomieścić 1600 widzów. Oprócz własnej elektrowni kino, które należało do bogatego kupca Kałamajskiego, posiadało też m.in. jedyne wówczas w Polsce organy koncertowe Wurlitzera. Niestety, w czasie II wojny światowej "Słońce" uległo zniszczeniu. Do tej pory wydawało się, że całkowitemu - odkryta właśnie przy placu Wolności elektrownia jest prawdziwą sensacją.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto