Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rowery miejskie 4G już dostępne. Jak działają? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Anna Moyseowicz
W Poznaniu można już jeździć rowerami 4G
W Poznaniu można już jeździć rowerami 4G Waldemar Wylegalski
Rowery czwartej generacji pojawiły się w Poznaniu w drugiej połowie marca. Przygotowano 475 nowych jednośladów, w tym 30 elektrycznych.

Nowych rowerów nie umieszcza się w stojakach, jak to robi się z rowerami trzeciej generacji. Będą ku temu służyły specjalnie wyznaczone strefy. Takich miejsc jest 112, a 80 z nich znajduje się przy już istniejących stacjach. Strefy są oznaczone tabliczkami, a ich granice znakami poziomymi. Największa z nich obejmuje obszar I ramy komunikacyjnej, jednak poza obrębem Starego Rynku.

Jeżeli ktoś nie ma ochoty szukać strefy, a chciałby zostawić rower tam, gdzie mu po prostu najwygodniej – również ma taką możliwość. Takie ułatwienie, czyli zwrócenie roweru poza strefą, kosztuje dodatkowe 5 złotych i dotyczy jedynie rowerów czwartej generacji. Ważne jest jednak, aby był to obszar Poznania. Zawsze należy pamiętać o tym, aby bicykl był zaparkowany zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz nie stwarzał niebezpieczeństwa dla innych pojazdów lub przechodniów.

Czytaj też: Jakie jeszcze nowości i zmiany czekają Poznański Rower Miejski?

Zaskakującą nowością jest możliwość dostania pieniędzy na swoje konto. Za przyprowadzenie do strefy roweru, pozostawionego przez kogoś poza jej obrębem, użytkownik otrzyma doładowanie konta w wysokości 2 zł.

Wśród nowych rowerów czwartej generacji znajdują się także rowery elektryczne. Nie jeżdżą one zupełnie bez pedałowania, wymagają niewielkiego wysiłku fizycznego, ale prowadzi się je bardzo łatwo. – Jest to dobra alternatywa dla osób starszych czy mających problemy ze zdrowiem – mówi Marek Pogorzelski, rzecznik prasowy Nextbike.

Czytaj też: Poznań: Zniszczone hulajnogi elektryczne na ulicach miasta. Co na to operator? [ZDJĘCIA]

Każdy użytkownik roweru miejskiego musi posiadać swoje konto, które można założyć na stronie internetowej Poznańskiego Roweru Miejskiego. Następnie konieczna jest wpłata minimum 20 złotych – z tej kwoty będą pobierane opłaty za użytkowanie pojazdów. Po otrzymaniu swojego numeru PIN można zacząć korzystać z systemu.

Zarówno wypożyczenie, jak i zwrot nowego roweru jest bardzo łatwy. Jedną z głównych różnic pomiędzy rowerami trzeciej a czwartej generacji jest obecność komputera pokładowego w miejscu bagażnika. Po wpisaniu na nim swojego numeru PIN, a następnie numeru telefonu komórkowego, można już cieszyć się pojazdem. Innymi sposobami wypożyczenia są aplikacja mobilna oraz kontakt z infolinią. Aby zwrócić rower wystarczy wcisnąć przycisk „OK” na komputerze pokładowym, a następnie zabezpieczyć przednie koło blokadą.

Zobacz: Prezentacja roweru miejskiego 4 generacji w Poznaniu. Jak działa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto