Do żłobków do 2016 r. trafi 30% małych dzieci - tak wygląda główne założenie poznańskiego programu opieki nad dziećmi od lat 3 na lata 2012 - 2016. W czwartek na konferencji spotkali się przedstawiciele władz miasta oraz rodzice i dyrektorzy niepublicznych poznańskich żłobków.

- Prezydent chce osiągnąć te 30% chyba tym, że poznanianki przestaną rodzić - stwierdziła Aleksandra Sołtysiak z Porozumienia Żłobkowego. - To nie jest polityka, która ma przeciwdziałać niżowi demograficznemu. To jest brak polityki perspektywicznej.

Obecna, trzecia wersja programu zakłada zwiększenie liczby miejsc w poznańskich żłobkach i ustanowienie innych form opieki nad dziećmi. - Obecnie do żłobków chodzi 1199 dzieci. Na miejsca czeka około 1200. - przedstawił statystyki wiceprezydent Jerzy Stępień. - W 2012 roku zamierzamy uruchomić następne 70 miejsc. Niezależnie od zwiększenia miejsc w żłobkach publicznych, przewidujemy objęcie opieką przez dziennych opiekunów 60 kolejnych dzieci.Więcej filmów serwisu Głos.TV

Od momentu wejścia w życie "ustawy żłobkowej" (ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3) miasto zarejestrowało 10 placówek niepublicznych: 9 żłobków i jednego klubu dziecięcego. Te placówki zapewniają 227 miejsc.

Teraz za miejsce w miejskim żłobku rodzic płaci podstawową stawkę miesięczną w wysokości 256 zł i 20 gr. Władze miasta planują od 2012 roku podnieść opłatę podstawową do 358 zł i 68 gr (z wyżywieniem stawka wyniesie 467 zł i 68 gr). - Przewidujemy jednak obniżkę w stosunku do stawki zasadniczej o 30 lub 66% w stosunku do rodzin gorzej sytuowanych - mówi Elżbieta Dybowska, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Miasto w budżecie planowanym na rok 2012 zakłada dofinansowanie dla każdego z dzieci w publicznej placówce w wysokości 940 zł miesięcznie. Taka dopłata nie jest przewidziana dla żłobków niepublicznych, więc rodzice dzieci uczęszczających do takich placówek domagają się traktowania ich na równi z rodzicami, których maluchy chodzą do miejskich żłobków.

Spory wokół opieki nad najmłodszymi poznaniakami nie milkną.

- Nie ma równowagi między potrzebami a możliwościami - mówi wiceprezydent Stępień. - Musimy dokonywać wyboru w sposób najbardziej racjonalny i sprawiedliwy - podkreśla.

Głosowanie nad budżetem miasta odbędzie się we wtorek, 24 stycznia, wówczas rozstrzygnie się także sprawa finansowania opieki nad dziećmi do lat 3.

Czytaj także:
* Radni o podwyżkach w żłobkach
* Poznań żałuje pieniędzy na żłobki


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!