Operator Zbigniew Kmieciński z Rialto obsługuje nowoczesny projektor o rozdzielczości 4K Operator Zbigniew Kmieciński z Rialto obsługuje nowoczesny projektor o rozdzielczości 4K

Operator Zbigniew Kmieciński z Rialto obsługuje nowoczesny projektor o rozdzielczości 4K (© Grzegorz Dembiński)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowy projektor w kinie Rialto. W związku z cyfryzacją kin w kinie pojawił się nowoczesny projektor wyświetlający filmy w rozdzielczości 4k.

"Dziewczyna z tatuażem" - to tytuł pierwszego filmu w rozdzielczości 4K, który został kiedykolwiek wyświetlony w Poznaniu. Seans odbył się wczoraj w kinie Rialto. Co kryje się za nazwą 4K i dlaczego wczorajszy seans był tak przełomowy?

- W przypadku 4K chodzi o rozdzielczość. A ta jest o wiele szersza, liczy blisko 8 razy więcej pikseli niż w kopii 2K, na jakich wyświetlane są obecnie praktycznie wszystkie filmy - wyjaśnia szef Rialto Piotr Zakens.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Różnica między 2K a 4K jest dość analogiczna do tej zachodzącej pomiędzy płytami DVD a Blu-Ray. Liczy się przede wszystkim jakość obrazu - a ta w rozdzielczości 4K jest niesamowita. Podczas seansu "Dziewczyny z tatuażem" kolory były niesamowicie ostre, a zalety 4K najlepiej uwypuklały się na zbliżeniach, na przykład padających kropel deszczu. Czegoś takiego jeszcze w poznańskich kinach nie było.

- Oczywiście kina z projektorami cyfrowymi o rozdzielczości 2K nie muszą się martwić, że nagle nie będą miały co wyświetlać. Ale tak naprawdę nie wiemy, w którą stronę pójdzie rewolucja cyfrowa. Może już za dwa-trzy lata projektory o rozdzielczości 4K będą niezbędne? My postanowiliśmy dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w nowszy projektor, zwłaszcza że różnica w cenie między 2K a 4K była minimalna - tłumaczy Zakens.Więcej filmów znajdziesz w serwisie Głos.TV

Jego Rialto może poszczycić się absolutnie najnowocześniejszym projektorem w mieście i jednym z najlepszych w kraju. W projektory o rozdzielczości 4K są wyposażone w tej chwili tylko 4 kina w Polsce. Wszystkie znajdują się w Wielkopolsce. To kino Centrum w Koninie, MDK w Słupcy oraz wrzesińska Trójka, która na pierwszy pokaz filmu 4k zaprasza już dziś.

O kolejnych etapach cyfryzacji wielkopolskich kin piszemy od lata ubiegłego roku. Tylko w 2011 w naszym województwie aż w 13 kinach udało się wymienić projektory analogowe na cyfrowe. W skali kraju to absolutny ewenement - pozostałe województwa mają z reguły 1-2 studyjne kina z nowoczesnymi projektorami! Tymczasem kina, które jeszcze nie poddały się cyfryzacji, mogą starać się o kolejne dofinansowania. Konkurs zorganizuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, prawdopodobnie w dofinansowanie cyfryzacji kin w Wielkopolsce włączy się także Urząd Marszałkowski.

Zobacz także: Wielkopolska - będziemy mieli najnowocześniejsze kina

- Dzisiaj żadne wielkopolskie kino nie złożyło gotowego wniosku o wymianę projektora na cyfrowy. Należy pamiętać jednak, że ośrodki kultury są w tej chwili na etapie porozumiewania się z lokalnymi samorządami. Liczymy, że na kolejny, marcowy etap konkursu wpłynie już sporo wniosków - opowiada Piotr Zakens, który oprócz szefowania kinem Rialto jest także ekspertem Narodowego Programu Cyfryzacji Kin i koordynatorem cyfryzacji kin w Wielkopolsce.

Wśród poznańskich kin studyjnych cyfrowy projektor posiada tylko Rialto. O wymianę na cyfrowy starają się w tym roku kina Malta i Muza.

Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu Głosu Wielkopolskiego

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!