18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: UAM przenosi kolejne wydziały na Morasko [ZDJĘCIA]

Justyna Bryske
Uniwersytet Adama Mickiewicza na Morasko przenosi kolejne wydziały. Centrum Poznania pozbawione zostanie studentów. Miasto straci?

Do 2013 roku przeniesiono na Morasko sześć wydziałów. Siódmym wydziałem będzie tam historia. Nie wiadomo czy zakończy on budowę kampusu. Budowa kompleksu zaczęła się w 1975 roku. Co dalej?

- Prace inwestycyjne na Morasku nadal trwają i nie sposób mówić o terminie ich zakończenia – mówi Dominika Narożna, rzeczniczka UAM.

W kampusie brakuje jeszcze akademików, dzięki którym studenci nie będą musieli dojeżdżać na Morasko z centrum miasta. Jednak termin budowy domów studenckich jest nieznany, jak informuje rzeczniczka.

Możliwe, że po wyprowadzce studentów opustoszeje centrum. W szczególności miejsca, które słynął ze studenckich zniżek, takie jak bary z jedzeniem, kawiarnie czy punkty ksero. Połowa klientów pobliskich barów i małych restauracji to studenci. Oceniają tak sprzedawcy z ulicy Taczaka. W bistro na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Kościuszki na posiłki już od sześciu lat przychodzą tylko studenci. Po wyprowadzce Wydziału Historycznego właściciele punktów usługowych, stojących między Collegium Historicum a Collegium Novum, będą musieli odzwyczaić się od części klientów, którzy przychodzą do nich między „okienkami”.

Większość moich klientów stanowią studenci, w tym pokaźna część jest z Collegium Historicum. Piją tu kawę między rannymi zajęciami – mówi Bartłomiej Lindner, właściciel kawiarni przy ul. Taczaka 7.

Kawiarnie jednak nie utrzymują się jedynie ze studentów, gdyż na ul. Taczaka można spotkać ofertę kierowaną do mam z dziećmi, biznesmenów, absolwentów czy ludzi starszych. W gorszej sytuacji są właściciele punktów ksero. Będą musieli liczyć się z tym, że duża część klienteli odpłynie. Dlatego właścicel jednego z nich zabezpieczył się przed wyprowadzką studentów UAM. - Otworzyliśmy drugie ksero na os. Sobieskiego przy Morasku – mówi Przemek Duszczak, pracownik punktu ksero.

Na przeprowadzce części studentów może stracić przestrzeń miejska. Poznań dla studentów i pracowników naukowych będzie w przyszłości służyć tylko do pokonywania odległości dziesięciu kilometrów między Moraskiem a śródmieściem. Przestanie być miejscem, które tętni życiem mieszkańców.

- Poznań będzie jak sflaczały pęcherz, służący tylko do przejeżdżania i pracowania – mówi Marek Pijarczyk, student UAM.

To dość katastroficzna wizja miasta bez życia i kolorytu. Czy jest ona prawdziwa? Zdaniem dr Pawła Śliwy, socjologa z UAM, niekoniecznie.

- Moim zdaniem życie studenckie w centrum miasta nie zginie nam z oczu. Nadal będą tu studenci, tyle że z innych wydziałów UAM i z pozostałych uczelni. Jestem uważnym optymistą co do przyszłości centrum. Nie grozi mu wyludnienie, gdyż tworzą je różne grupy wiekowe – przewiduje dr Paweł Śliwa.

Argumentem na to, że centrum zostanie bez życia po wyprowadzce części studentów na Morasko, jest obecność nowych budynków UAM w śródmieściu, a także siedziba Władz Rektorskich przy ul. Wieniawskiego 1.

- Mamy Kampus Śródmiejski, Kampus Morasko i Kampus przy ul. Szamarzewskiego. Życie akademickie uczelni toczy się w każdym z tych centrów. Siedziba władz uczelni nadal zostanie w budynku Collegium Minus – tłumaczy Dominika Narożna.

Inne zdanie na temat przeniesienia UAM na Morasko ma dr Marek Nowak, socjolog z UAM.

- Wyprowadzka uniwersytetu może oznaczać osłabienie centrum. Pogłębi podupadanie ul. Św. Marcin – mówi naukowiec.

A Wy jak uważacie, czy centrum miasta opustoszeje po przeniesieniu UAM-u na Morasko? Piszcie w komentarzach poniżej.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto