Poznań: W 1874 r. Ogród Zoologiczny założyli... kręglarze [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Poznański Ogród Zoologiczny należy do 30 najstarszych tego typu placówek na świecie. W piątek obchodzi swoje 138 urodziny.

Historia tego obiektu rozpoczęła się jednak jeszcze wcześniej... w 1871 r. W tym czasie grupa przyjaciół i jednocześnie amatorów gry w kręgle spotykała się w restauracji poznańskiego dworca Kolei Starogardzko-Poznańskiej, który mieścił się przy ul. Zwierzynieckiej.
- Co ciekawe zalążek idei powstania poznańskiego zoo zrodził się w głowach kilku kręglarzy - opowiada Joanna Piechorowska z działu dydaktycznego Ogrodu Zoologicznego. - Ta grupa przyjaciół postanowiła uczcić urodziny swojego prezesa i z tej okazji przygotowano dość nietypowe prezenty. Umowa była taka, że podarują mu zwierzę, które znajdą na ulicach Poznania, były to więc m.in. świnia, kot, wiewiórka. W ten sposób przy kawiarence, w której się spotykali powstał ogródek skupiający te wszystkie zwierzęta.

Zwierzaki z poznańskiego ZOO lubią zimę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Trzy lata później, 24 lutego 1874 roku powstało Stowarzyszenie Ogród Zoologiczny. Mimo przejściowych problemów, kryzysów ekonomicznych, tragedii i zniszczeń wojennych, zmian państwowości i ustrojów poznańskie zoo rozwija się praktycznie do dziś.
- Złotym okresem dla Ogrodu Zoologicznego był przełom XIX i XX wieku, kiedy to dyrektorem parku był słynny Robert Jaeckel - dodaje pani Joanna. - Pomnik lwa, który do dzisiaj stoi w parku powstał właśnie na jego cześć. W czasie jego kadencji w 1907 powstała grota z alpinarium. Był to bardzo nowatorski i spektakularny pomysł jak na tamte czasy. Miejsce to było wzorowane na Błękitnej Grocie z Wyspy Capri i początkowo można tam było wpływać łodzią do środka.

W roku 1974, w stuletnią rocznicę przekształcenia poznańskiego zwierzyńca w Ogród Zoologiczny otwarto w Poznaniu drugie, Nowe ZOO, które mieści się na Białej Górze.

Oglądaj więcej: ZDJĘCIA i WIDEO z Nowego ZOO w Poznaniu

Obecnie to właśnie ten obiekt jest główną atrakcją dla zwiedzających. Na szczególną uwagę zasługują ptaki drapieżne reprezentowane przez ponad dwanaście gatunków. Atrakcją zoo są także zwierzęta rzadko pokazywane w polskich ogrodach zoologicznych takie jak nosorożec biały czy pantera śnieżna, a także Pawilon Zwierząt Nocnych, Pawilon Owadów z Motylarnią oraz otwarta w 2009 roku Słoniarnia.

Mimo że Stare ZOO pełni już wyłącznie funkcję dydaktyczną i zachowały się tam wyłącznie zwierzęta udomowione, jak np. kozy czy króliki, to jest miejsce nadal bardzo chętnie odwiedzane przez poznaniaków. Warto jednak zwrócić uwagę, że miejsce to nadal jest rozbudowywane.

Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: poznan@naszemiasto.pl
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

POLECAMY:

Poznań na gorąco

Zdjęcia ze studniówek

Wypadki, korki, drogi

Rozrywka

Quizy - sprawdź, czy wiesz

Nowe miejsca w Poznaniu

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

03.03.2018, 18:36

2018 minus 1874 = 144 nijak 138

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować Nie działa? Spróbuj wyłączyć Adblock samodzielnie w ustawieniach.