Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań - W mieście powstają nowe kościoły

Janusz Ludwiczak
Jedna z nowych świątyń – pw. Chrystusa Sługi na Łazarzu
Jedna z nowych świątyń – pw. Chrystusa Sługi na Łazarzu fot. Janusz Ludwiczak
Dziewięć nowych kościołów powstaje na terenie archidiecezji poznańskiej. Z tej liczby cztery świątynie znajdą się w stolicy Wielkopolski. – W Poznaniu w budowie są kościoły: św. Ojca Pio na Strzeszynie Greckim, św. Karola Boro-meusza na osiedlu Pod Lipami i Zwiastowania Pańskiego na osiedlu Poetów. Dobiega też końca budowa kościoła pw. Chrystusa Sługi przy ul. Palacza – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik archidiecezji poznańskiej.

KOŚCIOŁY W POZNANIU: MSZE ŚW. W NIEDZIELE, ŚWIĘTA I DNI POWSZEDNIE

Powstają też świątynie na os. Lubonianka w Luboniu (kościół nie ma jeszcze wezwania), w Bolechowie i w Sulęcinku. Rozpoczęto prace budowlane w Złotnikach (parafia św. Joanny Molla) i w Czerwonaku (kaplica filialna).

Jednym z powodów budowy nowych świątyń jest konieczność zapewnienia opieki duszpasterskiej na nowych osiedlach, czego przykładem jest kościół na Strzeszynie Greckim. Popularne jest też dzielenie zbyt dużych parafii. Na przykład kościół pw. św. Karola Boromeusza zdecydowano się utworzyć ze względu na zbyt dużą liczbę wiernych w parafii św. Jana Bosko na Winogradach. Liczyła ona ponad 24 tysiące wiernych. Poza tym mniejsze parafie umożliwiają lepszy kontakt wiernych z kapłanami i zapobiegają anonimowości parafian, którzy w dodatku mają bliżej do kościoła.

Fundusze na budowę nowych świątyń pochodzą przede wszystkim ze środków własnych parafii. Najczęściej zbierane są składki budowlane na tacę podczas mszy św. Parafie utworzyły też specjalne konta bankowe, gdzie wierni mogą składać „dar serca na budowę kościoła”. Ale kapłani mają też inne sposoby.
– Przygotowaliśmy świąteczny znak włączenia się w budowę naszego kościoła. Jest nim bombka z logo naszej parafii, która pełni rolę „cegiełki” – wyjaśnia ks. Grzegorz Szafraniak, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza na os. Pod Lipami.

W ciągle rozbudowującym się Strzeszynie Greckim widać postępy przy budowie kościoła św. Ojca Pio, który powstaje przy ulicy Wańkowicza.
– Obecnie kościół jest w tzw. stanie surowym zamkniętym. Odprawiamy w nim tylko większe uroczystości. Już trzeci rok z rzędu chcemy tu odprawić dwie pasterki – mówi ks. Andrzej Herkt, proboszcz. – Nasza parafia liczy ponad trzy tysiące wiernych, a po wprowadzeniu się rodzin do nowych bloków wojskowych wzrosła o kolejne 500. Zauważyłem, że budowa skonsolidowała parafian. Salkę wykorzystuje wiele grup duszpasterskich i społecznych – dodaje. Proboszcz ma nadzieję, że budowę świątyni uda się zakończyć w ciągu trzech lat. Rozpoczęto ją w sierpniu 2004 r. W tym czasie udało się też postawić 33-metrową wieżę.

Spore postępy prac widać również na pograniczu Łazarza i Górczyna. Przy ul. Palacza stanął już budynek kościoła pw. Chrystusa Sługi.
– Myślę, że za dwa, trzy lata budowa powinna zostać ukończona. Pozostały nam do wykonania jeszcze prace przy wyposażeniu wnętrza kościoła oraz zagospodarowanie terenu wokół – tłumaczy proboszcz, ks. Marian Ciesielski.

Początki budowy kościoła przy ulicy Palacza sięgają 2003 roku. Utworzenie nowej jednostki motywowane było zbyt dużym i rozległym terenem parafii sąsiednich. Po odłączeniu części terenu z parafii Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu, św. Krzyża na Górczynie i Św. Rodziny na os. Kopernika powstała obecna parafia Chrystusa Sługi, licząca 6,2 tys. mieszkańców.

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto