Obecna siedziba Urzędu Marszałkowskiego Obecna siedziba Urzędu Marszałkowskiego

Obecna siedziba Urzędu Marszałkowskiego (© A. Szozda)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Aż 43 firmy projektowe walczą o zaprojektowanie nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Dziś już wiadomo, że spore opóźnienie jest nieuniknione i nowoczesny obiekt dla samorządu wojewódzkiego będzie gotowy najwcześniej w 2013 roku.

Dziś Urząd Marszałkowski wynajmuje pomieszczenia w pięciu punktach miasta. Rocznie traci kilka milionów złotych. O nowej siedzibie mówi się od dziesięciu lat, ale konkretnych działań nie było, choć w budżetach rezerwowano konkretne pieniądze. Dziś jest to już kwota ponad 100 milionów złotych. Kiedy wreszcie wybrano lokalizację (koło hotelu Polonez przy alei Niepodległości) zaprotestowała część poznańskich architektów, która broniła socrealistycznego budynku, w którym szkolili się nauczyciele, a swoją siedzibę miała Biblioteka Pedagogiczna. Po dwóch latach sporów budynek zburzono i dziś teren czeka na koparki.

- Chcemy, żeby konkurs architektoniczny był na jak najwyższym poziomie. To ma być wizytówka miasta - zapowiadał Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Dziś już wiadomo, że konkurs cieszy się wśród architektów ogromną popularnością. Aż 43 firmy zgłosiły chęć przygotowania koncepcji architektonicznej nowego budynku. Mają czas do końca listopada.

- Są w tym gronie znane biura architektoniczne z Poznania i Warszawy. Są też firmy z Hiszpanii, Niemiec i Dubaju - mówi Jerzy Gładysiak, dyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Jeśli nie będzie protestów i odwołań, to zwycięska koncepcja zostanie wybrana jeszcze przed Bożym Narodzeniem. O wszystkim zadecyduje 10-osobowy sąd konkursowy, którym kieruje Andrzej Nowak, naczelny architekt miasta Poznania. Są w tym gronie także konserwatorzy zabytków, architekci oraz urzędnicy. Zwycięzca będzie miał rok na opracowanie konkretnego projektu.

- Budowa rozpocznie się najprawdopodobniej wiosną 2011 roku i potrwa dwa lata - informuje Jerzy Gładysiak. To oznacza, że nowa siedziba nie będzie gotowa przed Euro 2012.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!