Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wybierz schronisko, nie wyrzucaj na ulicę

Julia Stefańska
Sławomir Seidler
W poznańskim schronisku blisko pół tysiąca psiaków czeka na nowych, kochających właścicieli.

W zeszłoroczne wakacje znaleziono kilkaset porzuconych zwierząt. W tym roku ich liczba może być większa.

Lasy, tory i okolice rzek to miejsca, w który porzuconych zwierząt jest najwięcej. Niektórzy właściciele pozbywają się ich w okrutny sposób. - Niedawno znaleźliśmy w lesie przy ulicy Lechickiej budę zbitą z drewnianych desek, a w niej zwłoki psa. Ten, kto wywiózł tego psa nie zdawał sobie sprawy z jego cierpienia - opowiada Robert Wabiński, kierownik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Poznaniu. Podobnych przypadków jest dużo więcej. - Takie sytuacje są na porządku dziennym. Ludzie przychodzą do mnie z psami znalezionymi na ulicy. Mają rany, połamane łapy, są wygłodzone - przyznaje Adam Czerwiński, lekarz weterynarii z poznańskiej Lecznicy dla Zwierząt Homeopatia.

Zobacz też: Przygarnij psiaka albo przekaż 1% podatku na schronisko w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Miesięcznie do schroniska przy ulicy Bukowskiej trafia około 100 włóczących się psów. Przez 14 dni pozostają w kwarantannie, czyli w odseparowanych boksach. Te dwa tygodnie to czas, by właściciel zgłosił się po pupila. Jeśli tego nie zrobi, zwierzę jest badane, zaszczepiane i odrobaczane, by mogło być gotowe do adopcji. Około 40 ze 100 psów to tzw. "uciekinierzy", po których właściciele przychodzą. Reszta to psy bezpańskie lub celowo porzucone. Obecnie w schronisku znajduje się 500 psów i 90 kotów.

Ze względu na zbyt małą ilość boksów, zwierzęta przebywają nawet po pięć w jednym. Schronisko dysponuje szpitalikiem dla zwierząt, gabinetem zabiegowym, w którym wykonuje się operacje, a nawet rentgenem. Nad podopiecznymi schroniska pieczę sprawuje 23 pracowników. Dużą pomocą jest działalność wolontariuszy, którzy wyprowadzają zwierzęta, pomagają w ich pielęgnacji i sprzątają boksy. Wolontariuszem może zostać osoba pełnoletnia, która nie boi się ciężkiej pracy na powietrzu. - Ludziom się wydaje, że przyjdą, pobawią się z pieskami i pójdą do domu. Nie mają świadomości, ile wysiłku trzeba włożyć, by schronisko funkcjonowało poprawnie, a zwierzęta były zadbane - komentuje Robert Wabiński.

Zobacz też: Poznań: Koty ze schroniska czekają na nowy dom [ZDJĘCIA]

Porzucenie zwierzęcia nie jest ostatecznym wyjściem. Można oddać go nawet na dwa tygodnie do hotelu dla zwierząt. Marzanna i Jacek Kłodzińscy swój hotel otworzyli w kwietniu. - Ludzie mogą zostawić u nas swoich ulubieńców np. w razie wyjazdu. Muszą mieć do nas zaufanie, dlatego wcześniej rozmawiamy z właścicielami, próbujemy się poznać - mówi pani Marzanna. Hotel Beta oferuje klimatyzowany hotel, codzienne wyżywienie i pielęgnację, opiekę weterynaryjną, wybieg oraz spacery.

Ceny w zależności od wielkości i rodzaju oddawanego zwierzęcia wahają się od 10 do 50 zł za dobę. Państwo Kłodzińscy jednak przyjmą zwierzę po o wiele niższej cenie, jeśli właściciel ma problemy zdrowotne czy finansowe. - Nie chcemy zbijać fortuny na tym hotelu. My kochamy zwierzęta, dlatego zajmowanie się nimi sprawia nam dużo radości - tłumaczą. Pan Jacek uprzedza, że przed wyborem hotelu należy sprawdzić, czy osoby go prowadzące są ludźmi opiekuńczymi. - Warunki, w jakich przebywa pies czy kot to sprawa drugorzędna. Najważniejsza jest pewność, że nasz zwierzak będzie nakarmiony i zadbany - mówi.

Zarejestruj swojego psa

Od 2009 roku w Poznaniu obowiązuje rejestracja psów. Polega na wszczepianiu specjalnego mikroczipa, w którym są zapisane wszystkie dane psa i właściciela. Dzięki temu zagubione zwierzę może szybko wrócić do domu, Dla osób mieszkających na terenie miasta Poznania czipowanie jest darmowe. Przy rejestracji potrzebny jest i świadectwo obowiązkowego szczepienia psa.

Znalezienie bezdomnego psa
W wypadku znalezienia bezdomnego psa niezwłocznie zadzwoń do Straży Miejskiej na numer 986. Jej obowiązkiem jest sprawdzenie, czy pies posiada mikroczip. Jeśli tak, o zaginięciu zostanie poinformowany właściciel. W wypadku braku rejestracji, pies trafi do schroniska. Jeśli właściciel nie zjawi się w czasie 14 dni, pies zostanie oddany do adopcji.

Adresy:
Hotel dla Zwierząt Beta, ul. Kunickiego 34 Poznań Tel. 794-343-434
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Poznaniu ul. Bukowska 266 Poznań Tel. 61 868-10-86
Lecznica dla Zwierząt Homeopatia ul. Wawrzyniaka 41 Poznań Tel. 61 843-23-53


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto