Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Wystawa plakatu Ralpha Schraivogela [ZDJĘCIA]

Paulina Rezmer
Chaplin. Filmpodium w „Studiu 4” / Chaplin. Filmpodium in “Studio 4”, 1996; sitodruk barw. – 128 x 90,5 cm
Chaplin. Filmpodium w „Studiu 4” / Chaplin. Filmpodium in “Studio 4”, 1996; sitodruk barw. – 128 x 90,5 cm mat.prasowe
W poznańskim Muzeum Narodowym znajduje się największy w Polsce zbiór plakatów szwajcarskiego mistrza Ralpha Schraivogela. Wystawa jego dzieł zostanie otwarta w niedzielę 10 marca.

Na wystawie w Patio zostanie zaprezentowanych 58 prac szwajcarskiego artysty, który obdarował poznańskie Muzeum Narodowe znaczną częścią swoich prac. Tylko 6 plakatów pochodzi z zewnątrz, zostały pożyczone od samego artysty.

Zobacz też: Zobacz nową Galerię Malarstwa Polskiego w Muzeum Narodowym

Oprócz dzieł Ralpha Schraivogela będzie można zobaczyć proces twórczy, bo dla widzów uruchomiona zostanie specjalną wystawę poświęconą stylowi pracy szwajcarskiego artysty. Jak mówi Anna Grabowska-Konwent, kurator wystawy, prace Schraivogela cechuje rzadko spotykana w plakacie struktura. Dodatkowo artysta jest mistrzem typografii, a oglądanie jego plakatów to często wyzwanie dla oka i mózgu odbiorcy.

Wystawa rozpoczyna się w niedzielę, 10 marca, o godzinie 12.00 i potrwa aż do Nocy Muzeów, 19 maja. We wtorek będzie można spotkać się z samym autorem plakatów, który jest czwartym laureatem nagrody in. Jana Lenicy, poznańskiego plastyka, grafika i reżysera filmowego.

Schraivogel reprezentuje indywidualny styl w sztuce plakatu kwestionując założenia o jego realności i czytelności. Jego prace są nie tylko informacją o wydarzeniach, ale przede wszystkim dziełem same w sobie. Stanowią wyzwanie dla oka i mózgu odbiorcy, który często aby zrozumieć treść plakatu musi go solidnie przestudiować. Tak jest na przykład w przypadku plakatu "Newman" dla Filmpodium. - Plakaty szwajcarskiego artysty powstają często w procesie, którego złożoność trudno sobie wyobrazić. Do zrobienia jednego z plakatów Schraivogel przygotował aż 16 klisz - tłumaczy kurator wystawy.

- Ralph Schraivogel to indywidualista i introwertyk, który nie krytykuje bieżących nurtów, po prostu robi swoje - mówi Anna Grabowska-Konwent. - Jest najmłodszym laureatem nagrody im. Jana Lenicy, ale jego prace cechuje ogromna oryginalność i unikatowość.

Widzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na [email protected], dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto