W ramach akcji "Poznań za pół ceny", 12-13 czerwca, po raz pierwszy w historii, otwarty zostanie dla zwiedzających fort VIIIa. Miłośnicy historii mogą już się zapisywać na tę wycieczkę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Możliwość eksploracji fortu VIIIa, który na co dzień jest niedostępny dla zwiedzających, to niezwykła gratka nie tylko dla turystów, ale również dla poznaniaków, miłośników historii miasta i starych fortyfikacji.

Taką gratkę przygotowano w ramach akcji "Poznań za pół ceny", o której pisaliśmy kilka dni temu.

- Nasze miasto otoczone jest 18 fortami, które w XIX w. tworzyły potężną twierdzę pierścieniową. Miała ona ochrniać przed Rosjanami drogi na Berlin. Do dziś uchodzi za jedną z najciekawszych i największych tego typu twierdz w Europie - informuje Jan Mazurczak, dyrektor Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, która przygotowuje akcję "Poznań za pół ceny".

12 i 13 czerwca chętni będą mogli zobaczyć fort VIIIa na Górczynie, który na co dzień jest zamknięty przed oczami ciekawskich. 

Organizatorzy informują: zwiedzanie fortu jest bezpłatne i odbędzie się bez względu na pogodę. Pamiętać należy, że uczestnicy wyprawy biorą w niej udział na własną odpowiedzialność i ubezpieczają się we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone, dlatego kto wybierze się na wycieczkę na Górczyn, obowiązkowo powinien zabrać ze sobą latarkę.

Trasy piesze poprowadzone będą w grupach rozpoczynających zwiedzanie fortu VIIIa w sobotę 13 czerwca o godz. 13.00, 15.00 i 17.00, natomiast w niedzielę 14 czerwca o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Spotkanie z organiatorami wyznaczono na skrzyżowaniu ulic Rembertowskiej i Raszyńskiej.

Impreza zakończy się, w niedzielę o godz. 15.00 w parku obok fortu, inscenizacją historyczną prezentującą potyczkę wojsk polskich i niemieckich w trakcie kampanii wrześniowej w 1939 roku. Organizatorzy zadbają również o odpowiednią oprawę całości - przewodnicy oprowadzać będą po forcie ubrani w historyczne mundury, przewidziany jest też obóz wojskowy, pokaz zabytkowych pojazdów, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Obok PLOT-u organizatorami wyprawy do fortu są Sekcja Historyczna Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia, Grupa Rekonstrukcyjna „Salamandra”, Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica”, Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Warta”, Sekcja Rowerowa Unilever Polska S.A, Wielkopolska Grupa Miłośników Historii „Wiarus”, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 7. Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7. Dywizjonu Artylerii Konnej oraz Automobilklub Wielkopolski.

Kto chce wziąć udział w zwiedzaniu ten obowiązkowo musi zapisać się na odpowiednią listę! Zgłaszać można się już dziś, pod numerem +48 608 896 000.

Zobacz też:

Poznaj Poznań za pół ceny [mapa]

Tu znajdziecie informacje o akcji "Poznań za pół ceny, a także specjalną mapę z zaznaczonymi punktami gastronomicznymi, hotelami oraz instytucjami, w których 12 i 13 czerwca zapłacicie za usługę połowę normalnej ceny!


Poznań: zapłać tylko pół ceny!
Wycieczki, posiłki, noclegi i zwiedzanie miasta, a wszystko za połowę normalnej ceny - z akcji "Poznań za pół ceny" 13 i 14 czerwca mogą skorzystać wszyscy turyści, a także mieszkańcy miasta.Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zenon Zabawny

:). Musicie mieć na uwadze, że ta oferta jest kierowana głównie do turystów, a sama akcja jest promowana od dłuższego czasu. PLOT promował ją m.in. na targach turystyki w Berlinie w marcu.

Majka

szkoda, że w takim głupim terminie. przeciez to jeden z niewielu w tym roku prawdziwych długich weekendów i od trzech miesięcy mam zaplanowany wyjazd... a może będzie jakaś powtórka?