Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zachodnie biura podróży będą ostrzyć zęby na katedrę i farę?

Błażej Dąbkowski
Zabytki, takie jak fara mogą przyciągać tłumy turystów
Zabytki, takie jak fara mogą przyciągać tłumy turystów Fot. Sławomir Seidler
Ostrówek, kościół farny, poznańska katedra, secesyjne kamienice. Te tak ważne dla poznaniaków zabytki już za kilka lat mogą wydłużyć listę 962 obiektów, objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji.

- Nasze miasto na to zasługuje, w końcu ma status miejsca historycznego. Gdyby udało się nam przeforsować ten pomysł, mielibyśmy w końcu elegancki i zadbany Stary Rynek - mówi Jędrzej Płaczkowski z Rady Osiedla Stare Miasto.

O tym, czy jakiekolwiek działania w tym kierunku zostaną podjęte zadecydują jednak radni 7 listopada. Wtedy to rozstrzygną się losy Zintegrowanego Programu Odnowy i Rozwoju Śródmieścia Poznania na lata 2014 - 2030, w którym zapisano także inicjatywę mieszkańców związaną z UNESCO.

Zobacz też: Stare Miasto w Poznaniu

- Mam nadzieję, że uda się program przegłosować. Wtedy damy wyraźny sygnał jednostkom miejskim, by rozpoczęły starania o wpisanie Śródmieścia na tę listę - komentuje Mariusz Wiśniewski, radny i przewodniczący komisji rewitalizacji. Ile to może potrwać? Rajca uważa, że najlepszym rozwiązaniem będą działania krótkoterminowe.

- Dlatego okres dwóch lat, od 2014 do 2016 roku byłby najbardziej odpowiedni by zebrać wszystkie argumenty działające na korzyść Poznania. Tych przecież nie brakuje, bo w końcu jesteśmy kolebką polskiej państwowości - dodaje Mariusz Wiśniewski. Choć zapał poznaniaków i radnych jest spory, Polski Komitet ds. UNESCO przestrzega, że droga do wpisania na listę jest długa i czasochłonna.

- Procedura rozpoczyna się od wystosowania listu intencyjnego do ministra kultury, który może zgłosić tylko jedną polską kandydaturę w roku. Jeśli później uzyska się akceptację struktur międzynarodowych Poznań najszybciej w przeciągu 5 lat może zostać dopisany do listy - mówi Aleksandra Wacławczyk, z-ca sekretarza generalnego PK ds. UNESCO. Co Poznań może dzięki temu zyskać? Mariusz Wiśniewski uważa, że pozwoli to osiągnąć mocny efekt promocyjny. - Nasze miasto może stać się miejscem, z którego turyści nie będą wyjeżdżać już po jednym dniu - stwierdza radny.

- To rzeczywiście prestiż. Ale trzeba pamiętać, że i nie mniejsze obowiązki. Nawet najmniejsze zmiany w miejscach wpisanych na listę muszą być konsultowane z UNESCO - przypomina Aleksandra Wacławczyk. - Oczywiście zagraniczne biura podróży często układają plany tras pod te zabytki, ale warto przypomnieć, że Malbork, od kiedy znalazł się na liście nie odczuł wzmożonego ruchu turystycznego - kończy z-ca sekretarza PK ds. UNESCO. Na listę Światowego Dziedzictwa do tej pory zostało wpisanych 13 miejsc z Polski.a


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto