Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań zajął drugie miejsce w Polsce, jeśli chodzi o liczbę centrów handlowych

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Poznań jest na drugim miejscu spośród miast w Polsce pod ...
Poznań jest na drugim miejscu spośród miast w Polsce pod ... arch. eM
Poznań zajmuje drugie miejsce spośród miast w Polsce pod względem powierzchni handlowej przypadającej na tysiąc mieszkańców.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Colliers International, na tysiąc mieszkańców w Poznaniu przypada 751 m kw. powierzchni handlowej. Wyprzedza nas tylko Wrocław, w którym na tysiąc mieszkańców przypada 763 m kw. powierzchni handlowej.

W aglomeracji poznańskiej mamy 18 centrów handlowych o łącznej powierzchni najmu ponad 612 tys. m kw. Te liczby jeszcze się zwiększą, gdy zakończy się budowa dwóch kolejnych centrów handlowych, w tym Posnanii.

W Poznaniu powstają przede wszystkim duże galerie o powierzchni od 31 do 50 tys. m kw. (jest to 43 proc. galerii) i powyżej tej liczby (31 proc.)

- "Poznański rynek jest dobrze rozwinięty i zapewnia dużą różnorodność obiektów handlowych. Sztandarowym centrum handlowym w mieście jest Centrum Biznesu i Sztuki Stary Browar (47 500 m 2 GLA),zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, na terenie dawnego browaru Huggera, składające się z części handlowej, biurowej, gastronomicznej oraz hotelu. (...). Rynek poznański rozwijał się systematycznie od połowy lat 90-tych a punktami zwrotnymi jego rozwoju były lata: 2003 (otwarcie Starego Browaru), 2009 (otwarcie Galerii Malta) i 2013 (otwarcie Poznań City Centre)." - czytamy w raporcie firmy Colliers International "Centra handlowe w Poznaniu w I poł. 2014".

Miesięczny czynsz za powierzchnie w centrach handlowych w Poznaniu wynosi przeciętnie 47-49 euro za m kw. Cena najmu jest niższa niż w Warszawie (90-95 euro za m kw.) oraz porównywalna do Krakowa (45-47 za m kw.).

Czytaj też: Już nie Łacina, a Posnania. Tak będzie wyglądać największe centrum handlowe Poznania [wizualizacje]

We wszystkich galeriach działa około 1,7 tys. sklepów, z czego najwięcej to sklepy odzieżowe (29 proc.) oraz usługowe (12 proc.). W dalszej kolejności najliczniejszą grupę najemców stanowią restauracje i kawiarnie (10 proc.) i zdrowie, uroda (7 proc.) oraz gastronomiczne (9 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto