Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego powstał w 2002 r Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego powstał w 2002 r

Społeczny Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego powstał w 2002 r. Czy dekada wystarczy, by zmienił się obecny wygląd Góry Przemysła i inwestycję zrealizowano?

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Budują, budują Zamek Królewski na Górze Przemysła i zbudować nie mogą. Na razie tylko słychać o kolejnych terminach ogłaszania przetargu, który ma wyłonić wykonawcę. Ubiegłoroczny, październikowy upadł, więc nie było mowy, by prace rozpoczęły się wiosną 2009. Później mówiono, że budowa ruszy tej jesieni. I znów poślizg.

– Jest nikła szansa, że przetarg zostanie ogłoszony w tym roku – przyznaje Włodzimierz Łęcki, przewodniczący Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego w Poznaniu. – Wszystko w rękach prof. Wojciecha Suchockiego, dyrektora Muzeum Narodowego.

Pojawiły się głosy, że przyczyną opóźnień jest spór między Muzeum Narodowym w Poznaniu a magistratem. W rezultacie miało to doprowadzić do zabrania 2 mln złotych, które były przeznaczone na to przedsięwzięcie w tegorocznym budżecie miasta. W każdej plotce jest ziarenko prawdy, ale taka interpretacja faktów – jak utrzymuje magistrat – byłaby nadużyciem.

– Toczyły się rozmowy w sprawie punktu widokowego, który znajdzie się na wieży zamku – mówi Sławomir Hinc, zastępca prezydenta Poznania. – Proponowano, by wejście do wieży odbywało się przez muzeum. Miasto z kolei chciało, żeby wejście było niezależne od muzeum, by korzystania z punktu widokowego nie ograniczały godziny pracy tej placówki.

– Żadnego sporu nie ma – dementuje pogłoski Aleksandra Sobocińska, rzecznik prasowy Muzeum Narodowego, w Poznaniu, które jest inwestorem. – Odbyły się raczej konstruktywne rozmowy na temat dostępu do ekspozycji .

Tłumaczy, że prace nie rozpoczną się tej jesieni ze względu na brak środków, a także tym, że miasto wycofało dotację.
Prawdą jest, że podczas wrześniowej sesji Rady Miasta prezydent przedstawił zmiany w tegorocznym budżecie. Jedna z nich przewidywała wykreślenie 2 mln zł, które były przeznaczone na budowę zamku. Radni zaakceptowali tę propozycję.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!