Dziś w Poznaniu wieku 75 lat zmarł prof. Jan Stankowski, fizyk, wybitny uczony, postać barwna, jedna z tych, które tworzą oblicze miasta.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Do ostatnich dni czynny naukowo, specjalizował się w fizyce molekularnej i był głównym organizatorem Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Był pierwszym fizykiem poznańskim, który został członkiem PAN. W IFM skupiał wielu młodych uczonych, pasjonował się ich odkryciami i wraz z nimi konstruował unikalną aparaturę naukową. Zawsze interesował się najnowszymi trendami w fizyce światowej: fullerenami czy nadprzewodnictwem. Utrzymywał kontakty z fizykami całego świata, wielu sprowadzając do Poznania. W oparciu o wydobycie gazu w Odolanowie stworzył tam placówkę naukową, gdzie uczeni mogli eksperymentować, mając pod dostatkiem skroplonego helu. Tam też organizował corocznie od 30 lat "Lato z helem" dla najzdolniejszych uczniów i studentów. Zawsze cierpliwy w objaśnianiu najtrudniejszych zagadnień, sam siebie nazywał "szczęśliwym fizykiem".

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!