Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznań: Zmiany na trasie Traktu Królewsko - Cesarskiego

Marcin Idczak
Z propozycjami będzie można się zapoznać przy Bramie Poznania, na placu Wolności oraz przy Zamku.
Z propozycjami będzie można się zapoznać przy Bramie Poznania, na placu Wolności oraz przy Zamku. Łukasz Gdak
Od soboty, 21 maja poznaniaków czekają zmiany na Trakcie Królewsko - Cesarskim. Tym razem jednak nie będą one oznaczać utrudnień w mieście.

- Trakt Królewsko - Cesarski istnieje już od 10 lat. Przed dwoma laty, gdy otwarta została Brama Poznania, to ona stała się jednym z jego głównych symboli. Z tego między innymi powodu postanowiliśmy wprowadzić zmiany w tej turystycznej trasie - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tym samym zapowiedział wprowadzenie innowacji w koncepcji traktu.

Po pierwsze ma on być skrócony. Będzie biegł od Bramy Poznania pomiędzy Śródką, a Ostrowem Tumskim po byłą Dzielnicę Cesarską (budynki Zamku, Opery, poczty - które powstały na początku 20. wieku). - Oczywiście nie zapominamy o innych częściach Poznania takich jak Jeżyce, czy Łazarz, które później także zostaną włączone do szlaku - zapowiada Mariusz Wiśniewski.

Bartosz Małolepszy z centrum Trakt dodaje, że pierwsza odsłona nowej trasy zostanie zaprezentowano już w czasie najbliższej Nocy Muzeów (sobota). Z propozycjami będzie można się zapoznać przy Bramie Poznania, na placu Wolności oraz przy Zamku.

Założeniem ma być to, by mniej uwagi poświęcać władcom, którzy rządzili lub wywierali wpływ na Poznań. - Natomiast dużo uwagi będzie poświęcone budynkom oraz poznaniakom, którzy je stawiali - zaznacza Bartosz Małolepszy.

Przejście Traktem ma być jak opowieść o mieszkańcach miasta i wyznaczaniu oraz osiąganiu przez nich celów. Turystom rekomendowane będą trzy obszary do zwiedzania. Pierwszy z nich to Ostrów Tumski. Drugim i trzecim odpowiednio Stare Miasto i całe Śródmieście. Mają one być dostosowane do osób, które mają mało czasu. Do tego będą także szlaki uzupełniające, których przebycie będzie wymagało dodatkowych kilku godzin, a być może nawet i dni.

Dodatkowo w planie jest przygotowanie szlaków tematycznych. Pierwszy z nich będzie poświęcony tematyce dziedzictwa żydowskiego w Poznaniu. Odpowiadający za Trakt Królewsko - Cesarski proponują trzy sposoby na jego zwiedzanie. Pierwszy to pieszo - wzdłuż specjalnie oznakowanych ulic. Drugi - tramwajem, a trzeci korzystając z systemu Poznańskiego Roweru Miejskiego. W imieniny miasta, czyli 29 czerwca ma nastąpić poszerzenie traktu turystycznego.

- Z pewnością jest to jeden z elementów, który powinien przyciągnąć odwiedzających do naszego miasta - stwierdza Mariusz Wiśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto