Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańczycy 1919-2011: Rogate Diabły na Ostrowie Tumskim

RoninPn
RoninPn
14 sierpnia na Ostrowie Tumskim odbędzie się inscenizacja upamiętniająca udział Wojsk Wielkopolskich w wojnie polsko-bolszewickiej.

15 sierpnia 1920 r. stał się "cud nas Wisłą", który zdecydował o zachowaniu niepodległości przez Polskę. Niestety, mało kto z Wielkopolan wie, że w wojnie polsko-bolszewickiej brali czynny udział również żołnierze Wojsk Wielkopolskich, zwani często potocznie "Poznańczykami" lub "Rogatymi Diabłami". W roku 1919 Kombinowana Dywizja Wielkopolska zdobyła Mińsk i brała udział w walkach o Ihumień i Puchowicze.

24 sierpnia 1919 r. wydano rozkaz zdobycia Bobrujska, włączono do walk 3 i 4 pułk Strzelców Wielkopolskich. 28 sierpnia po godzinie 15 pułk Kombinowanej Dywizji Wielkopolskiej, pomimo dużych przeszkód znalazł się w mieście. Sukces ten przekuto w jeszcze większy, obsadzając białoruska twierdzę i wykorzystywano jako zaplecze.

Po nowym roku 1920 wprowadzono unifikację jednostek wojska polskiego i pułki wielkopolskie otrzymały nową numerację: 3 psw stał się 57 Pułkiem Piechoty, 4 psw - 58 Pułkiem Piechoty a 1 pułk Ułanów Wielkopolskich - 15 Pułkiem Ułanów Poznańskich. 8 lipca 1920 r. załoga twierdzy bobrujskiej otrzymała rozkaz do wycofania się i tak po 10 miesiącach żołnierze wielkopolscy opuścili miasto położone nad Brazyną.

Wydarzenia te chce upamiętnić Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman". Z jej inicjatywy 14 sierpnia w Poznaniu odbędzie się zakrojone na dużą skalę widowisko historyczne "Poznańczycy 1919-1920".

- To właśnie wspomnienia o naszych bohaterskich przodkach skłoniły nas do podjęcia wspólnych działań na rzecz uczynienia z tegorocznych obchodów dnia 15 sierpnia wielkiego święta ku czci Wielkopolan - uczestników wojny polsko-bolszewickiej - tłumaczą organizatorzy. - Pragniemy w atrakcyjny sposób zaprezentować chlubną kartę naszej historii, przedstawić wydarzenie, które dotychczas znane było jedynie z kart podręczników historii. Celem przedsięwzięcia jest ukazanie Poznania jako miasta świadomego własnej historii i potrafiącego wykorzystywać własne atuty do skutecznej autopromocji.

Harmonogram widowiska "Poznańczycy 1919-2011" - 14 sierpnia 2011

11.00 - Defilada wojskowa (z placu Wolności do ul. Panny Marii)
13.00 - Polowa msza święta za ojczyznę, poświęcenie oraz uroczyste wręczenie sztandaru 3 Pułku Strzelców Wielkopolskich
14.30 - Widowisko historyczne (okolice ul. Panny Marii)
15.30 - Obsadzenie stanowisk w wiosce historycznej przez żołnierzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto