Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Poznaniacy przeciwko swastyce". Spotkanie z Piotrem Bojarskim

KAB
9 grudnia w Empiku odbędzie się spotkanie z Piotrem Bojarskim, autorem książki "Poznaniacy przeciw swastyce"
9 grudnia w Empiku odbędzie się spotkanie z Piotrem Bojarskim, autorem książki "Poznaniacy przeciw swastyce" Materiały organizatora
"Poznaniacy przeciwko swastyce" to zbiór wstrząsających reportaży o cichych bohaterach Wielkopolski. Autor książki, Piotr Bojarski, spotka się 9 grudnia z czytelnikami w Empiku na placu Wolności.

Najnowsza książka Piotra Bojarskiego, dziennikarza, historyka i autora książek kryminalnych, przybliża historie tych, którzy ginęli na szubienicach, gilotynie, w masowych egzekucjach. W Forcie VII, w Domu Żołnierza, w niemieckich więzieniach, obozach koncentracyjnych i w do dziś nieznanych miejscach straceń.

- Poznań nie miał szczęścia do wojennej legendy. Polski ruch oporu kojarzy się nam przede wszystkim z Warszawą, powstaniem w sierpniu 1944 r., wreszcie z akcją „Burza”. Poznań zdaje się pozostawać gdzieś na peryferiach tej heroicznej opowieści. Niesłusznie. Wcielone do III Rzeszy i bezlitośnie germanizowane miasto nie poddało się. Miało bohaterów, którzy wprawdzie rzadko strzelali do okupantów, ale walczyli z nimi na śmierć i życie. A śmierć pisana im była nawet częściej, niż w stolicy - informuje wydawca książki "Poznaniacy przeciw swastyce".

Historycy szacują, że przez szeregi konspiracji w Poznaniu i Wielkopolsce przeszło 23-25 tysięcy żołnierzy. Co trzeci z nich został aresztowany przez Gestapo. Wielu z nich – co dokumentuje również zbiór reportaży – zapłaciło cenę najwyższą.

Piotr Bojarski podczas spotkania opowie o bohaterskich czynach poznaniaków i przybliży historię miasta.

Piotr Bojarski – dziennikarz i historyk. Reportaże ze zbioru „Poznaniacy przeciwko swastyce” na przestrzeni ostatnich lat ukazały się na łamach „Gazety Wyborczej” i dodatku „Ale Historia”.

Spotkanie z Piotrem Bojarskim
9 grudnia, godz. 18.00
Empik Plac Wolności, Poznań
ul. Ratajczaka 44

Czytaj też: Uchodźcy w Polsce niemile widziani? Protesty w Poznaniu [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto