18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznańscy uczeni poszukują taniego wodoru

W. Ł.
Poznańscy naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali nową metodę pozyskiwania wodoru. Kto wie czy ich odkrycia nie przyczynia się do szybkich i tanich podróżny w kosmos?

Uczeni z Poznania, pracujący razem z innymi naukowcami z kraju, w swoich badaniach wykorzystali szczepy bakterii, które w procesie trawienia wydalają wodór.
Pożywką dla mikroorganizmów są ścieki przemysłowe, np. z browaru lub mleczarni. Metoda ta jest nietypowa, bo do produkcji paliwa nie jest wykorzystywany inny rodzaj energii. Zastosowanie tej metody przyspieszy badania nad pozyskiwaniem taniego wodoru nawet o dziesięć lat.

Zobacz też: Więcej o UAM w Poznaniu

Prof. dr hab. Marek Łaniecki, kierownik poznańskiego zakładu Kinetyki i Katalizy na Wydziale Chemii Organicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza przyznaje, że dzięki temu odkryciu już wkrótce w naszych domach mogą stanąć mini oczyszczalnie ścieków, które jednocześnie będą pełniły funkcje zbiorników na paliwo wodorowe. Zespół doktorantów współtworzących projekt również podziela ten entuzjazm.

- Pracujemy nad tym przedsięwzięciem już od kilku lat, tak samo jak nasi poprzednicy - informuje jeden z doktorantów. - I podejrzewam, że nasi następcy również będą zgłębiać tajniki tych niezwykłych bakterii. Sporo już wiemy o procesach wytwarzania wodoru alternatywnymi sposobami, ale jeszcze dużo pracy przed nami. Najważniejsze, że jesteśmy na dobrej drodze i coraz łatwiej dokonujemy nowych odkryć – dodaje członek zespołu prof. Łanieckiego.

Pozyskany gaz będzie można szeroko wykorzystać na przykład do podgrzewania wody w kaloryferach, w urządzeniach kuchennych, samochodach czy promach kosmicznych.

Na razie, na etapie prac laboratoryjnych, wytwarzanie wodoru z bakterii nie jest tanie, ze względu na koszt zakupu wyspecjalizowanej odmiany mikroorganizmów. Opracowanie technologii masowej produkcji wodoru z bakterii pozwoli w przyszłości na znaczne obniżenie cen produkcji energii.

Czytaj też: Po co latamy w kosmos?

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto