23 wypadki 23 wypadki

w ubiegłym roku 23 wypadki spowodowali rowerzyści (© Fot. MIKOLAJ SUCHAN)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Poznańska Masa Krytyczna domaga się obniżenia dozwolonej prędkości na miejskich ulicach i egzekwowania przez policję ograniczeń prędkości. Rowerzyści oskarżają kierowców o nadmierną prędkość i ryzykowne manewry.

Według Poznańskiej Masy Krytycznej policja powinna szczególnie dbać o bezpieczeństwo rowerzystów na jezdniach i przejazdach rowerowych. Funkcjonariusze drogówki odpowiadają zaś, że dbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Zobacz też: Poznańska Masa Krytyczna - Rowerzyści nie chcą być ignorowani


W 2013 roku w Poznaniu, jak wynika z policyjnych danych, doszło do 360 wypadków. W 62 uczestniczyli rowerzyści. Byli oni sprawcami 23 wypadków.

- Ruch się nasila, a infrastruktury nie przybywa - komentuje Józef Klimczewski, szef poznańskiej drogówki. - Zdarza się też, że rowerzysta "mknie jak pocisk" po chodniku lub jezdni, nie zważając na przepisy.

- To kierowcy "mkną", a nie rowerzyści - przekonuje Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej.

Kamila Sapikowska z Poznańskiej Masy Krytycznej wskazuje, że najwięcej kolizji i wypadków z udziałem rowerzystów wydarzyło się na Bukowskiej, wzdłuż której biegnie droga rowerowa, a więc na styku ruchu rowerowego i samochodowego. To z kolei potwierdza analiza zdarzeń na skrzyżowaniach.

Rowerzyści podkreślają, że na poznańskich ulicach czują się zagrożeni. Kierowcy bowiem poruszają się z nadmierną prędkością i wykonują ryzykowne manewry. Domagają się więc podniesienia bezpieczeństwa na jezdniach i przejazdach rowerowych, na których kierowcy nie respektują pierwszeństwo przejazdu cyklistów. Sytuację miałoby poprawić obniżenie dozwolonej prędkości i egzekwowanie ograniczeń. Zdaniem Sapikowskiej liczba kolizji zgłoszonych policji będzie rosła.

Zobacz też: Poznańska Masa Krytyczna - Urodzinowy przejazd [ZDJĘCIA]

- To wszystko na nic, jeśli nie będą przestrzegane przepisów - komentuje J. Klimczew-ski. - W piątek na Jeżycach złapaliśmy kilkunastu cyklistów, którzy twierdzili, że zakaz skrętu dotyczy kierowców, a nie ich - dodaje, że patrole będą karać i rowerzystów łamiących przepisy, i pieszych, i kierowców.

Skomentuj:

Poznańska Masa Krytyczna chce ograniczenia prędkości na ulicachWidzisz coś ciekawego, zaskakującego, dziwnego? Pisz na poznan@naszemiasto.pl, dodaj swój artykuł lub zostaw nam wiadomość na FacebookuZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:

Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Z regionu

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

B.U.S. (gość)

Sorry ale pmk nie ma nic wspólnego z prawdziwymi rowerzystami tak więc zmieńcie ten tytuł na głównej stronie. Działania pmk i masy krytyczne jedynie szkodzą prawdziwym rowerzystom.

świeża emerytka (gość)

Nie korzystam ani z roweru, ani z auta, więc czasem samochody chcą mnie przepędzic, gdy wchodzę na zielonym /pierwsze sekundy swiecenia/ na Żeromskiego czy Przybyszewskiego, ale tez rozpedzony rowerzysta na Przybyszewskiego /gdy skręcałam z Szamarzewskiego/ porządnie mnie wystrawszył. Pędził jak oszołom Przybyszewskiego w miejscu, gdzie nie miał ścieżki. Masakra!!!
chodząc z kolei Bukowska, skoro zabrano mi w paru miejscach chodnik, przekradam sie niczym przestępca tuż za przystankami, by nie byc rozwalona z kolei porzez wsiadajacych do autobusu. Co za kretyn nakierował pieeszych na wąziutki pasek miedzy przystankami a autobusami?????Do tego muszą w tym celu robić slalom!!!! Co za chore miasto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1