Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poznański Łazarz ma już 110 lat!

Lilia Łada
Lilia Łada
Aż trudno uwierzyć, ale to już tyle czasu, odkąd Łazarz stał się jedną z dzielnic miasta. Przypomnijmy: stało się to 1 kwietnia 1900 roku.

Łazarz jeszcze jako osiedle powstał w XVI w. przy dawnym szpitalu i kościele św. Łazarza - co ciekawe, szpital mieścił się na... Wildzie, przy obecnej ul. Niedziałkowskiego. To dopiero późniejsze przeprowadzenie torów kolejowych zmieniło podział dzielnicowy Poznania.

W XVIII wieku na Łazarzu zaczęli osiedlać się Bambrzy i to im wieś zawdzęcza swój rozkwit, a także budowę dworca kolejowego i kościoła pw. Matki Boskiej Bolesnej. Zachowaną do dziś ostatnią pamiątką wiejskiej przeszłości Łazarza jest dom ostatniego sołtysa wsi, Adama Jeskiego znajdujący się przy ulicy Głogowskiej 37.

W końcu XIX wieku Łazarz zaczął nabierać bardziej przemysłowego charakteru: uruchomiono tu między innymi fabrykę maszyn rolnych i elektrownię. A w pierwszym roku nowego, czyli XX wieku, postanowiono o przyłączeniu Łazarza do Poznania równocześnie z Wildą, Jeżycami i Górczynem. Ta decyzja zapoczątkowała rozbudowę Łazarza, ale już w stylu miejskim. To wtedy powstały piękne, bogate kamienice przy ulicy Matejki, które do dziś zachwycają swoją urodą. Podobno autorem koncepcji zabudowy tej części Łazarza był sam Joseph Stübben, wybitny architekt.

110 rocznica przyłączenia Łazarza do Poznania będzie obchodzona przez mieszkańców dzielnicy wyjątkowo uroczyście. Już w przyszłym tygodniu Szkoła Podstawowa 26 zorganizuje Tydzień Tematyczny poświęcony rocznicy, 6 maja odbędzie się z tej okazji specjalny koncert, rocznica przyłączenia będzie też motywem przewodnim 21 Dni Łazarza, które rozpoczną się 27 maja. A już od 22 kwietnia w Klubie Osiedlowym "Krąg" będzie można oglądać wystawę pamiątek związanych ze starym Łazarzem.

- Wystawa jest w trakcie organizacji - wyjaśnia Janusz Ludwiczak, redaktor naczelny portalu lazarz.pl i jeden z organizatorów obchodów. - Prosimy wszystkich, którzy mają stare zdjęcia, pocztówki, mapy, a nawet stare bilety do Palmiarni, by nam je przynieśli. Wszystkie otrzymane materiały zostaną zaprezentowane na wystawie, która potrwa do zakończenia 21.Dni Łazarza. Po niej zostaną zwrócone właścicielom.

Pamiątki można przynosić do sekretariatu Klubu Osiedlowego "Krąg" przy ulicy Dmowskiego 37 od poniedziałku do piątku, w godz. od 14:00 do 20:00. Można także przesłać materiały w formie elektronicznej na adres e-mailowy: [email protected].

- Pokażmy, że Łazarz jest prężną dzielnicą, w której mieszkańcy potrafią tworzyć społeczeństwo lokalne - przekonuje Janusz Ludwiczak. - Nadchodzący jubileusz 110-lecia przyłączenia Łazarza do Poznania jest tego doskonałą okazją.


Konwent Fantastyki Pyrkon 2010
Studencki
Nobel 2010
Barak Kultury -
Metamorfozy: Gra

pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka

ciała
24 marca
na spotkania zaprasza kawiarnia Republika Róż
od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto