Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Warszawy podpisał Kartę LGBT. Czym jest pierwszy taki dokument w Polsce?

SA
Historyczny moment. W poniedziałek, 18 lutego prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski podpisał Kartę LGBT. To pierwszy taki dokument w polskim samorządzie. Trzaskowski obiecał to jeszcze jako kandydat w kampanii wyborczej. Dalsza część artykułu poniżej.

Historyczny moment

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski spełnił swoją wyborczą obietnicę. W poniedziałek, 18 lutego podpisał Kartę LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych - przyp. red). To pierwszy taki dokument w polskim samorządzie. Ale nie tylko. Rewolucyjna zmiana dotycząca emancypacji społeczności LGBT to nowość także w tej części Europy. Inne stanowisko w tej sprawie miała też poprzednia prezydent stolicy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Przypomnijmy, że polityk była przeciwnikiem organizacji Parady Równości w Warszawie.

- Traktuję to poważnie. Warszawa musi być miastem tolerancyjnym i otwartym i stąd dzisiejsze spotkanie. Rozmawiałem z organizacjami, które bronią prawa wszystkich obywateli do równości. To prawo zagwarantowane w konstytucji. Jestem zaniepokojony przejawami nietolerancji z ostatnich lat. Idąc w Paradzie Równości mówiłem, że dziś miejsce wszystkich polityków jest przy mniejszościach, które są zagrożone dyskryminacją - mówił w ratuszu prezydent Trzaskowski.

Co znajdziemy w Karcie LGBT?

Jednym z najważniejszych punktów dokumentu jest stworzenie hostelu interwencyjnego. Znajdą w nim schronienie osoby LGBT w trudnej sytuacji życiowej. Ośrodek współfinansowany przez miasto będzie gościł m.in. te osoby, które nie znalazły akceptacji wśród swoich rodzin. Utworzone zostanie też centrum społecznościowe. Miejska instytucja ma być miejsce, w którym społeczność LGBT będzie przychodzić po rozrywkę i kulturę.

Zobaczcie też:

Polonez Równości w parach jednopłciowych. Takiej studniówki jeszcze nie było

Polonez Równości w parach jednopłciowych. Takiej studniówki ...

Nie zabraknie też edukacji antydyskryminacyjnej i seksualnej w szkołach. Udział w zajęciach będzie dobrowolny. Ale to nie wszystko. W każdej szkole do końca kadencji będzie wyznaczona osoba do kontaktu dla uczniów - ofiar homofobicznego prześladowania. Ratusz zobowiązał się powołać pełnomocnika bądź pełnomocniczkę ds. społeczności LGBT. Stworzony zostanie też system interwencyjny, szybka i łatwa pomoc dla osób LGBT, które znajdą się w trudnej sytuacji (np. staną się ofiarami homofobicznego ataku). Nowością ma być prowadzenie statystyk napaści z powodu orientacji seksualnej.

Ile będzie kosztować Karta LGBT?

Podczas konferencji w ratuszu, Trzaskowski pytany był o koszta wdrożenia Karty LGBT. - Trwa szacowanie, na przykład hostel może działać w modelu ekonomii społecznej i częściowo się samofinansować. Na czym, jak na czym, ale na walce z dyskryminacją nie będziemy oszczędzać - podkreślał prezydent dodając, że projekt nie nadszarpnie mocno budżetu miasta.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto