Programy Operacyjne

W tym roku blisko 250 tysięcy osób z grupy wiekowej 50+ rozpoczęło korzystanie z Internetu i komunikacji elektronicznej dzięki programowi  Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS) (© MALGORZATA GENCA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Programy unijne na lata 2014 - 2020, takie jak PO Wiedza Edukacja Rozwój i Regionalne Programy Operacyjne, szczególnie zaś PO Polska Cyfrowa, dają szansę na lepszą integrację cyfrową mieszkańców. W Polsce ponad dziewięć milionów osób, które przekroczyły pięćdziesiąty rok życia, nie korzysta z Internetu i komunikacji elektronicznej.

Nie mają motywacji, co z kolei spowodowane jest ich oceną na temat nikłych szans zdobycia odpowiedniej wiedzy. Dlatego potrzebne są duże nakłady finansowe, by choć część z nich przekonać do wejścia w cyfrowy świat i przeszkolić.

W tym roku blisko 250 tysięcy osób z grupy wiekowej 50+ rozpoczęło korzystanie z Internetu i komunikacji elektronicznej dzięki programowi  Polska Cyfrowa Równych Szans (PCRS), prowadzonego od 2012 roku przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”.

Program ten jest największą w krajach Unii Europejskiej inicjatywą z obszaru edukacji cyfrowej dorosłych i jest doceniany przez obie „strony” społecznego dialogu dotyczącego udziału ludzi po pięćdziesiątce. Dowiodła tego tegoroczna konferencja „Perspektywa 2020: Cyfrowe kompetencje warunkiem rozwoju Polski. Partnerzy lokalnej zmiany: samorządy - organizacje pozarządowe - uniwersytety trzeciego wieku”, której uczestnicy rozmawiali m.in. na temat roli samorządów lokalnych w działaniach na rzecz integracji cyfrowej mieszkańców.

– Ponad 250 tysięcy przeszkolonych osób, 2900 przeszkolonych edukatorów – Latarników Polski Cyfrowej, bogate zasoby materiałów edukacyjnych, sprawnie działające Krajowe Centrum Kompetencji Cyfrowych w Tarnowie to ogromny potencjał, którego nie można zmarnować – zapewnia Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”. - Dlatego  liczymy, że program Polska Cyfrowa Równych Szans będzie miał swoją kontynuację. Chcielibyśmy, aby dzięki współpracy SMWI, samorządów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku  oraz organizacji pozarządowych w cyfrowy świat wkroczyły setki tysięcy dorosłych Polaków.

Stowarzyszenie chce realizować program LATARNICY2020.PL – następcę PCRS. Ich szczegóły oraz specjalną ofertę współpracy dla samorządów gmin przedstawia w serwisie o nazwie programu, zachęcając wójtów, burmistrzów gmin oraz prezydentów miast do wspólnego rozwijania istniejącego systemu edukacji cyfrowej dorosłych i dostosowania go do indywidualnych potrzeb gmin.

Według prezesa SMWI, cyfrowe kompetencje w znaczący sposób podnoszą jakość życia dorosłych Polaków i wspierają ich integrację społeczną. Analizy potwierdzają także pozytywny aspekt gospodarczy integracji. W 2012 roku firma badawcza PwC obliczyła, że korzyści z tego tytułu mogą wynieść 24 mld zł rocznie Do tej pory w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans zorganizowano już 33 tysięcy zajęć, a prowadzący je Latarnicy Polski Cyfrowej poświęcili na nie 64 tysięcy godzin – czyli przepracowali 7 lat i 4 miesiące. Stowarzyszenie podkreśla, że efektem programu jest także bogata baza materiałów edukacyjnych, filmów, multimediów, poradników, a także materiałów promocyjnych dostępnych w portalu Latarników.

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!