Niedopełnienie obowiązków oraz "przestępstwa urzędnicze" zarzuca Prokuratura Rejonowa w Szamotułach Marii B., byłej dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile. Maria B.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Niedopełnienie obowiązków oraz "przestępstwa urzędnicze" zarzuca Prokuratura Rejonowa w Szamotułach Marii B., byłej dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pile.

Maria B. pilską biblioteką kierowała przez 18. lat. Gdy we wrześniu ubiegłego roku przeszła na emeryturę, jej następczyni szybo doszukała się wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu placówki.

Wyniki kontroli przeprowadzonej przez starostwo powiatowe były zadziwiające. Wykazano braki w księgozbiorze na kwotę ponad 46 tysięcy złotych. Sprawa trafiła najpierw do prokuratury w Pile, a później w Szamotułach. Po przeszło pół roku postępowania prokuratorzy postawili Marii B. zarzut niedopełnienia obowiązków.

- Grozi za to kara do trzech lat pozbawienia wolności - wyjaśnia Paweł Gryziecki, szef Prokuratury Rejonowej w Szamotułach.

Zdaniem prokuratury, olbrzymi bałagan, jaki panował w pilskiej bibliotece nie musiał być wynikiem złej woli dyrektor. Jego przyczyną mogło być zwykłe niedbalstwo. - Książki w bibliotece powoli są odnajdywane, a Maria B. składa obszerne wyjaśnienia. Wskazuje pewne dokumenty, które mogą przemawiać na jej korzyść - wyjaśnia prokurator Gryziecki.

Na razie nie jest więc przesądzone, czy postępowanie zakończy się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko dyrektor do sądu. Niewykluczone, że sprawa zostanie umorzona.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!