(© Piotr Krzyżanowski /Polskapresse)

Protest aptekarzy zaostrza się. Od poniedziałku apteki będą nieczynne codziennie od godz. 13 do 14. W tym czasie leki będą wydawane tylko w zagrażających życiu przypadkach. Farmaceuci nie będą także realizować recept, które nie spełniają wymogów formalnych.

- Zostaliśmy zmuszeni do realizacji ze 100 proc. odpłatnością recept na leki refundowane wystawione przez lekarzy błędnie i niezgodnie z obowiązującymi przepisami, przede wszystkim opatrzone dodatkowymi elementami jak na przykład pieczątka o treści "Refundacja do decyzji NFZ" itp - informuje Naczelna Rada Aptekarska.

Oznacza to, że w przypadku, gdy lekarz postawi na recepcie pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ" lub nie określi poziomu odpłatności pacjenta za lek, chory może mieć problem z wykupieniem medykamentu z przysługującą mu zniżką.

Zobacz także: NFZ podaje listę aptek, które wydadzą leki ze zniżką

- Tą formę protestu przyjmujemy ze względu na fakt, iż mimo wcześniejszych zapewnień ze strony Ministra Zdrowia i Prezesa NFZ, nie mamy żadnych gwarancji zwrotu refundacji za dotychczas zrealizowane w w/w sposób wystawione recepty. Niedopuszczalne jest, by apteki, nakłaniane przez NFZ do łamania prawa w postaci realizacji recept niezgodnych z ustawą o refundacji i rozporządzeniem Ministra Zdrowia, ryzykowały utratę własnych pieniędzy, a także dodatkowe kary finansowe - czytamy w oświadczeniu lekarzy.

Decyzję o przystąpieniu do protestu będą podejmować indywidualnie właściciele aptek. Protest zostanie zakończony, gdy z uchwalonej w piątek ustawy zniknie zapis przewidujące karanie farmaceutów za realizację recept zawierających błędy.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mocher (gość)

Kiedy społeczeństwo dobierze się do d..y EWY K. oraz reszcie cwaniaków z rządu którzy mają społeczeństwo za kompletne 0 .A to z naszych podatków utrzymywane są ich stanowiska .Wiejska jest tak chora jak ustawy o lekach ,służbie zdrowia i cały ten BAJZEL I BIUROKRACJA NFZ po co został utwożony ten TWÓR który powoduje same problemy dla chorych pacjentów .