Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko ACTA w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
anarchiści, protst przeciw ACTA
anarchiści, protst przeciw ACTA archiwum/Zenon Kubiak
Sprzeciw wobec ACTA jest wyrażany nie tylko w Internecie. W Poznaniu demonstracje odbędą się w środę i czwartek.

Aktualizacja: Relacja i zdjęcia z protestu przeciwko ACTA w Poznaniu (25 stycznia)


ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowe porozumienie, które ma pomóc w ochronie własności intelektualnej m.in. w Internecie, czyli jest wymierzone przede wszystkim w piractwo. Układ podpisały już m.in. Stany Zjednoczone, Japonia, Kanada i Szwajcaria, a wkrótce mają do nich dołączyć państwa Unii Europejskiej.

Zdaniem przeciwników ACTA jest to zamach na panującą wolność w Internecie, a pod przykrywką zwalczania piractwa dojdzie do cenzurowania i zamykania różnych witryn internetowych.

Na razie internauci protestowali przeciwko ACTA w samej sieci – na skutek ataku hakerów doszło do włamań na strony rządowe, m.in. na stronie premiera umieszczono filmik ogłaszający „wprowadzenie stanu wojennego na obszarze całego Internetu”.

Dojdzie jednak także do protestów „w realu”, w tym także w Poznaniu. Już zapowiedziano dwie demonstracje – w środę, 25 stycznia o godz. 18 na ul. Półwiejskiej przed wejściem do Starego Browaru swój protest zapowiedzieli anarchiści z Rozbratu, druga manifestacja ma się odbyć w czwartek, 26 stycznia o godz. 17 na Starym Rynku. Swój udział w czwartkowym proteście na Facebooku zadeklarowało już ponad 7300 osób.

- „Kraje podpisujące ACTA będą musiały wdrożyć prawa dotyczące inwigilacji swoich obywateli włącznie z odłączaniem dostępu od Internetu i podejmowania środków karnych tylko na podstawie oskarżenia o naruszenie praw autorskich” – tłumaczą na swojej stronie anarchiści z Rozbratu. – „ACTA ma przenieść odpowiedzialność za działania użytkowników Internetu na dostawców Internetu. Aby nie być posądzeni o ułatwianie łamania praw autorskich, zmuszeni będą oni śledzić WSZYSTKIE działania swoich użytkowników, by w razie potrzeby moc wychwycić te nielegalne. Dostawcy staną się więc prywatną policją, prokuraturą i sądem w jednym!”

Przedstawiciele polskiego rządu przystąpienie do ACTA mają podpisać w czwartek, 26 stycznia w Tokio.




**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto