Były pochodnie, race, okrzyki, transparenty i charakterystyczne maski – kilkaset osób protestowało przeciwko wprowadzeniu ACTA.

W czwartek polski rząd ma podpisać przystąpienie do ACTA – międzynarodowego porozumienia, którego celem jest ochrona własności intelektualnej m.in. w Internecie. Projekt nie podoba się zdecydowanej większości internautów, których zdaniem ACTA to otwarcie bramy do cenzurowania sieci i inwigilowania jej użytkowników.

Początkowo protesty odbywały się jedynie w Internecie, ale w ostatnich dniach przeniosły się na ulice polskich miast - największa manifestacja odbyła się w Krakowie, gdzie protestowało około 15 tysiący osób. W środę przeciwnicy ACTA zebrali się na ul. Półwiejskiej przed wejściem do Starego Browaru na demonstracji zorganizowanej przez anarchistów z Rozbratu. Wielu poznaniaków przyszło w charakterystycznych maskach Guya Fawkesa używanych przez grupę Anonymous, której przypisuje się m.in. ostatnie ataki hakerskie będące formą protestu przeciwko ACTA.

- Nie zgadzamy się na odbieranie nam naszej prywatności i na to, aby to międzynarodowe korporacje decydowały o tym, jakie treści mają prawo cyrkulować w Internecie, a jakie nie. ACTA nie przejdzie! – mówili do zebranych organizatorzy manifestacji.

Jeden z protestujących przyszedł wraz ze swoim kilkuletnim synem.
- ACTA sprawi, że jeżeli mój syn wystąpi w przedstawieniu o Kubusiu Puchatku, a ja to nakręcę kamerą i umieszczę na YouTubie, to zostanę uznany za hakera i groźnego cyberprzestępcę, bo prawa autorskie do Kubusia Puchatka ma Walt Disney – przekonywał.Demonstranci przeszli ul. Półwiejską na Stary Rynek. Po drodze zapalili pochodnie i race oraz skandowali hasła „Stop inwigilacji!”, „ACTA stop!”, „Każda władza nam przeszkadza” itd.

Protest zakończył się pod ratuszem, gdzie demonstranci zostawili prezenty dla kolejnej manifestacji przeciwko ACTA, którą zaplanowano na czwartek.
- Pierwszym z tych prezentów jest klawiatura symbolizująca jeden sposób walki, ale mamy też drugi sposób – mówił jeden z protestujących, pokazujących laskę dynamitu.

Demonstracja zakończyła się o godz. 18.40. W czwartek o godz. 17 na Starym Rynku ma się odbyć druga demonstracja przeciwko ACTA.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, przejdź do galerii.


Wkrótce wideo z demonstracji!
Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (29)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

AZOT (gość)

Do LOL. Nie popieramy oszustów i złodziei ale wolność słowa i cenzure która wejdzie razem z ACTA

LOL (gość)

LOL. hej antyACTowcy -- popieracie oszustów i złodziei internetowych... przebudźcie się.....

freenet (gość)

i co sie stało. PO=PiS to już SZYDERA po to ludzie głosowali na PO aby nie poszerzano inwigilacji a nie ja zaostrzać! Nie można zdradzać swoich wyborców!!! Na efekty trzeba będzie poczekać do następnych Wyborów!

grrrrrr (gość)

Przegonić szczura!. W Y P ---- i ---- E R D ---- a ---- LAJ
SZ ---- CZ ---- U ---- RZ ---- E

wyjebacTuska (gość)

Kancelaria Premiera usunęła około 5000 wpisów ze strony na facebooku. Z profilu kancelarii premiera na Facebooku usunięto we wtorek około 5 tysięcy wpisów osób, sprzeciwiających się podpisaniu przez Polskę umowy ACTA - potwierdza Centrum Informacyjne Rządu. O sprawie poinformował RMF FM jeden z internautów. Autorom krytycznych wpisów zablokowano też możliwość komentowania jakichkolwiek treści na facebookowej stronie KPRM. Internauci pytają więc, czy to jeszcze wolność słowa, czy już cenzura.

O FUCK! PRZEGIĄŁ KOLEŚ! PRZEGIĄŁ!

Piekło (gość)

15.000 to jest liczba w przyblizeniu..... Drodzy Panstwo!
Prawdopodobnie bedzie znacznie wiecej osob. Nie dajcie sie sprowokowac osobom, ktore nazywaja demonstracje o wolnosc i prawa w demokratycznym panstwie wystepkiem zlodziejskim, czy podobnym zjawiskiem! Te osoby nie reprezentuja ustroju demokratycznego. To sa osoby zatrudnione w RIIA, ZAIKS, PO itp.. To sa osoby, ktorym zaplacono do negowania dzisiejszej woli narodu. Jednoczmy sie w sile!

GOD (gość)

Najwyraźniej Mr. Donald zapomniał kto decyduje w tym Panstwie!. A decyduje większość, bo to kur wwwa aa panstwo demokratyczne! Oczywiscie, ze to ludzie z administracji wypisuja te bzdury o internautach, ktorzy nie wiedza po co przychodza na demonstracje! I dla jasnosci Panie Tusku: nastepne wybory beda dla ciebie z gola lekka przykroscia! Polska nie zapomni! Polska bedzie pamietac!

KrewZaKrew (gość)

Wyczesać świniaczka!. Ty sie Tusk trzymaj lepiej zdala od ACTA. Twoje zadanie to wycierać stopy Ludwika Sobolewskiego, Klesyka i innych Bogów GPW! Jasne?!!! Won szczurze od wolnosci internautów!

szczurolap (gość)

popieram - PRZEGONIC SZCZURA!. ŁÓDŹ wspiera Poznań w walce o wolnosc i godnosc!

ZonaMatka (gość)

MASAKRA!. Ludzie! Wystarczy rzucic okiem po forach spolecznosciowych. Jutro naprawde bedzie powstanie!

Jestem przerazona, ale jednoczesnie podniecona. Do boju!