Kary nie zapłacimy Kary nie zapłacimy

Kary nie zapłacimy też, gdy w trakcie jazdy zabraknie nam pieniędzy na PECE. Powstały w ten sposób debet zostanie nam odliczony przy kolejnym doładowaniu karty (© fot. Dariusz Gdesz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rada Miasta Poznania. Wraz z wejściem w życie systemu PEKA mają się zmienić kary dla pasażerów, którzy naruszą obowiązujące przepisy. Jazda na gapę ma kosztować 280 zł! Pierwotna propozycja prezydenta nie spodobała się radnym. Powód?

Zrównanie tych, którzy skasowali bilet, ale przekroczyli czas jazdy nie więcej niż o pięć minut z tymi, którzy jechali na gapę. Jedni i drudzy mieli zapłacić 280 zł.

Radni chcieli obniżenia kary o połowę do 140 zł, gdy czas podróży nie zostanie przekroczony nie więcej niż o pięć minut. Prezydent na to przystał. Jednak podczas piątkowej komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej pojawiły się kolejne propozycje zmian.

Zobacz też: Rada Miasta Poznania - Ceny biletów

- Kara za jazdę bez biletu powinna być niższa o połowę, jeśli zostanie zapłacona w ciągu siedmiu dni - twierdzi Michał Grześ, radny PIS. Jego zdaniem, poprawiłoby to ściągalność kar.

- I jest niższa, wynosi 70 proc. opłaty dodatkowej czyli 196 zł, a nie 280 zł - przekonuje Mirosław Kruszyński, zastępca prezydenta. I dodał, że kara dla gapowicza wyniesie 140 zł, jeśli zapłaci ją na miejscu kontrolerowi.

- Mogą wtedy pojawić się różne pokusy - ma wątpliwości M. Grześ. - Lepiej, by kontroler nie przyjmował pieniędzy.

Z danych ZTM wynika, że obecnie 6 proc. pasażerów płaci karę u kontrolera, a 11 proc. w ciągu siedmiu dni.
Lidia Dudziak przypomina, że policja wystawiając mandaty nie przyjmuje gotówki. Podobnie dzieje się, gdy nie zapłacimy za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania, lub gdy zostanie ono odholowane. - Niech ludzie płacą przelewem - podpowiada L. Dudziak, którą poparli pozostali radni.

Także M. Kruszyński przyznał, że pomysł, by nie można było płacić kar bezpośrednio kontrolerom jest słuszny. - Muszę sprawdzić, czy nie narusza to prawa przewozowego - dodał prezydent. I zapowiedział, że poinformuje o tym we wtorek na sesji, kiedy to radni podejmą ostateczną decyzję w sprawie opłat dodatkowych za przejazdy komunikacją.

Na razie komisja przyjęła poprawkę do uchwały, dotyczącej kar, znoszącą możliwość płacenia ich u kontrolera i obniżając je o połowę, gdy pasażer uiści opłatę w ciągu siedmiu dni.
Jazda na gapę ma kosztować 280 zł. Kara może być o połowę mniejsza, jeśli zostanie wpłacona w ciągu siedmiu dni na konto ZTM

Opłaty dodatkowe
We wtorek radni zdecydują o nowych stawkach kar. Obecnie za jazdę bez biletu kara wynosi 280 zł; gdy zostanie zapłacona w ciągu siedmiu dni - 196 zł, a u kontrolera - 140 zł. Jeśli ktoś przekroczy czas przejazdu nie więcej niż o 5 minut kary wynoszą analogicznie: 140 zł; 98 zł; 70 zł. Po wejściu nowego systemu taryfowego proponuje się zniesienie możliwości wnoszenia kar u kontrolera, a wszystkie, które zostaną zapłacone w ciągu siedmiu dni będą o połowę niższe. Uwaga! nie dotyczy to kary za zatrzymanie pojazdu bez uzasadnionej przyczyny.

Skomentuj:

Rada Miasta Poznania - Jazda na gapę ma kosztować 280 złZostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Kryminalne

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!