Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radioaktywny kobalt w Poznaniu. Skradziono pojemniki z groźną substancją! [WIDEO, ZDJĘCIA]

AGA
Kryminalna strona naszego miasta - zobacz to w Poznaniu
Kryminalna strona naszego miasta - zobacz to w Poznaniu Państwowa Agencja Atomistyki
Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że w Poznaniu zostały skradzione pojemniki z radioaktywną substancją. - Zagrożone może być tylko zdrowie osób, które będą próbowały otworzyć lub rozszczelnić pojemnik - informuje rzeczniczka PAA.

Radioaktywny kobalt w Poznaniu przechowywany był w 22 (każdy waży od 45 do 70 kg) zamkniętych pojemnikach typu PRJ-100 i Ps-5b (widoczne na zdjęciach).

Jak podaje PAA, pojemniki zabezpieczone przed otwarciem nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzi i nie powodują skażenia środowiska.

Policja i eksperci Państwowej Agencji Atomistyki sprawdzą czy kobalt, który zginął z magazynów w Poznaniu, był przechowywany prawidłowo.

- Nie wykluczamy żadnych możliwości. Sprawdzamy punkty skupu złomu, ponieważ ktoś mógł ukraść pojemniki, żeby je potem sprzedać - informuje mł. asp. Maciej Święcichowski z KWP w Poznaniu.

źródło: x-news

Źródło bez pojemnika osłonnego stanowi zagrożenie dla zdrowia w przypadku długotrwałego (co najmniej ponad godzinę) przebywania w jego pobliżu - informuje Monika Kaczyńska, Rzeczniczka Prasowa Prezesa PAA

Akcję poszukiwania promieniotwórczego Co-60 prowadzi Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego i poznańska policja.

Poznań szuka promieniotwórczego kobaltu!

Jeśli znalazłeś w Poznaniu jeden z 22 skradzionych pojemników ze znakiem promieniotwórczości (tzw. „koniczynką”), dzwoń na policję lub służbę dyżurną wojewody wielkopolskiego (tel. 61 854 99 00 lub 61 854 99 10).

Zastosowanie kobaltu Co-60

Izotop kobaltu Co-60 używany jest w medycynie (radioterapia i sterylizacja sprzętu medycznego i odpadów medycznych) a także w przemyśle spożywczym - do utrwalania żywności. Służy także m.in. do prześwietlania złącz spawanych i kontroli poziomu napełnienia zbiorników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto