Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum w Rudzie Śląskiej. Dlaczego chcą zorganizować? Znamy argumenty

JO
Joanna Oreł
Znamy oficjalne stanowisko inicjatorów zorganizowania referendum. Oto sześć argumentów, które mają przekonać mieszkańców.

Referendum w Rudzie Śląskiej - tutaj czytaj najświeższe informacje na temat odwołania prezydenta miasta

[AKTUALIZACJA: 11 marca, godz. 21.30]

Komitet inicjatywny przedstawił oficjalnie swoje argumenty ws. organizacji referendum dot. odwołania prezydent miasta oraz radnych. Oto one.

1. Zupełne rozminięcie się deklaracji wyborczych składanych przez kandydatkę z faktycznie realizowaną polityką zarządzania Miastem.

2. Pogłębiająca się stagnacja w sferze gospodarczej, brak odpowiednio przygotowanych terenów inwestycyjnych, odpowiedniego klimatu dla małej i średniej przedsiębiorczości.

3. Z uwagi na drastyczne podwyżki opłat lokalnych, wody i kanalizacji, przedsiębiorcy wybierają inne gminy na działalność gospodarczą. Ruda Śląska traci w ten sposób miejsca pracy i ubożeje, a mieszkańcom żyje się coraz trudniej.

4. Prowadzona z dużą arogancją polityka likwidacji i łączenia placówek oświatowych, w tym próba likwidacji szkoły specjalnej w Bielszowicach.

5. Deklarowana przez Władze Miasta „polityka oszczędności” jest realizowana wyłącznie kosztem mieszkańców, w tym ich bezpieczeństwa, kultury, sportu, oświaty i zdrowia.

6. Zachowania wyrażające brak poszanowania prawa i godności pracowników, włącznie z ferowaniem wyroków w środkach masowego przekazu.

W związku z pytaniami, komitet wydał również specjalne oświadczenie.

"Ponieważ otrzymujemy wiele zapytań dotyczących możliwości trafienia list poparcia do Urzędu Miasta, informujemy: Podpisane Listy Poparcia są odpowiednio zabezpieczone i trafiają tylko do Komisarza Wyborczego w Katowicach. Nikt poza komisarzem oraz grupą inicjatywną nie ma do nich dostępu."


Obecnie trwa zbieranie podpisów pod wnioskiem dot. organizacji referendum ws. odwołania prezydent Rudy Śląskiej, Grażyny Dziedzic oraz Rady Miasta.

Aby doprowadzić do referendum, trzeba zebrać podpisy 10 procent mieszkańców uprawnionych do głosowania. Będzie to więc ok. 11,5 tys. osób.

Jeżeli dojdzie do referendum, to jego koszty będzie musiało pokryć miasto. W Gliwicach, gdzie nie udało się odwołać prezydenta Zygmunta Frankiewicza, samorząd wydał na ten cel ponad 176 tys. zł. W Rudzie Śląskiej ta kwota może być większa.

- Koszt organizacji referendum w takim mieście jak Ruda Śląska to kwota ok. 240 tys zł - mówi Adam Nowak, rzecznik prasowy rudzkiego magistratu. - W organizację referendum zaangażowanych byłoby ok. 1000 osób - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto