Brakuje chętnych do pracy w komisjach obwodowych Brakuje chętnych do pracy w komisjach obwodowych

Referendum odbędzie się 6 września. Za pracę w komisji dostaje się 140-180 zł (© Andrzej Wiśniewski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ponad 130 organizacji ma zamiar uczestniczyć w kampanii przed referendum ws. JOW. Na razie niewiele z nich zgłosiło kandydatów do obwodowych komisji, mimo że można zarobić od 140 do 180 złotych.

Do środy zaledwie kilka organizacji - stowarzyszeń, fundacji, partii, które zarejestrowały się w Państwowej Komisji Wyborczej do prowadzenia kampanii referendalnej, zgłosiło swoich przedstawicieli do pracy podczas głosowania w referendum ws. JOW, które odbędzie się 6 września.

Termin przedstawiania kandydatów do obwodowych komisji mija w piątek.

Pierwszeństwo do zgłaszania członków komisji (po jednej osobie do każdej), które będą czuwać nad przebiegiem głosowania, mają organizacje uprawnione do prowadzenia kampanii. A takie są 133. Na razie nie ma zbyt wielu chętnych.



- W niektórych gminach kandydatów podały tylko 2-3 podmioty uprawnione. A w skład obwodowej komisji powołuje się od czterech do ośmiu osób spośród tych zgłoszeń oraz jedną wskazaną przez wójta, burmistrza czy prezydenta. Minimalna liczba członków to cztery osoby - mówi Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu.

W samym Poznaniu potrzeba minimum ok. tysiąca osób do pracy. Większość urzędów zabezpiecza się tzw. listą rezerwową. Zwykle znajdują się na niej np. pracownicy. Być może będą musiały z niej skorzystać również inne wielkopolskie miasta.

Maria Trela z KBW mówi, że może się zdarzyć, że komisje będą pracować w minimalnym składzie, a praca będzie bardziej męcząca i pewnie wolniejsza.

- Niestety, wakacyjny termin zgłoszeń nie jest zbyt dogodny. Poza tym, o referendum mało się mówi - mówi Trela.

Niezbyt skuteczna okazała się też podwyżka diet. Na członka komisji czeka 140 zł, jej przewodniczącego - 180 zł, a na zastępcę - 160 zł.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!